• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як установити режим неповного робочого часу

Валерія Іванова

20.03.2017 13336 2 1

Для скорочення зайвих витрат на оплату праці роботодавці установлюють режим неповного робочого часу. Як правильно це зробити, розповімо у даній консультації.

Установлення за ініціативою роботодавця

Через зменшення кількості та обсягу замовлень на виконання підрядних робіт підприємство хоче встановити для працівників режим неповного робочого часу. Чи може підприємство зробити це зі своєї ініціативи? Як оформити зміну режиму роботи?

Увести режим неповного робочого часу зі своєї ініціативи підприємство може тільки в разі змін в організації виробництва та праці.

Режим роботи – це істотна умова праці працівника. Тому про зміну режиму роботи – уведення неповного робочого часу – роботодавець зобов’язаний під підпис попередити працівника за 2 місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП).

Якщо працівник не погодиться працювати на умовах неповного робочого часу, тоді після закінчення строку попередження трудовий договір із ним припиняється на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП (лист Мінсоцполітики України від 15.07.11 р. № 195/13/1334).

Формулювання повідомлення може бути таким: «ТОВ «Лайма» повідомляє, що з 23.01.17 р. вам установлюється режим неповного робофчого часу: робочі дні – понеділок, середа, п’ятниця, тривалість щоденної роботи – 6 годин на день із 8.30 до 15.30, час відпочинку – з 12.30 до 13.30; вихідні дні – вівторок, четвер, субота, неділя. Оплата буде здійснюватися за фактично відпрацьований час виходячи з окладу, установленого штатним розписом. Про свою згоду або незгоду працювати у вищевказаних умовах із 23.01.17 р. ви можете письмово повідомити у відділ персоналу в строк по 20.01.17 р. включно. У разі відсутності вашої письмової згоди на роботу у вищевказаних умовах ви будете звільнені 23.01.17 р. на підставі п. 6 ст. 36 КЗпП».

Нагадаємо, що повна (нормальна) тривалість робочого часу працівника не може перевищувати 40 годин на тиждень незалежно від того, який робочий графік установлено працівнику: 5чи 6-денний робочий тиждень або змінний графік роботи (ч. 1 ст. 50, ст. 52 КЗпП). Щомісячна норма тривалості робочого часу залежить від кількості робочих, святкових або вихідних днів у кожному місяці.

За узгодженням між сторонами працівнику може бути встановлений неповний робочий час у вигляді (ст. 56 КЗпП):

  • неповного робочого дня (наприклад, при 5-денному робочому тижні працівник буде працювати щодня 6 годин замість 8);
  • неповного робочого тижня (наприклад, при 6-денному робочому тижні працівник буде працювати 2 дні на тиждень замість 6);
  • неповних робочого дня і тижня (наприклад, при 5-денному робочому тижні працівник буде працювати 3 дні по 4 години на день замість 5 днів по 8 годин).

Оформити введення режиму неповного робочого часу слід наказом (розпорядженням). Формулювання наказу (розпорядження) про введення режиму неповного робочого часу з ініціативи підприємства може бути таким:

«У зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці встановити з 23.01.17 р. водію Болдиренку Володимиру Олександровичу неповний робочий день із тривалістю щоденної роботи 6 годин на день (з 8.30 до 15.30, час відпочинку з 12.30 до 13.30) із робочими днями – понеділок, середа, п’ятниця, вихідними днями – вівторок, четвер, субота, неділя. Оплата буде здійснюватися за фактично відпрацьований час виходячи з окладу, установленого штатним розписом».

Установлення на прохання працівників

На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень із двома вихідними днями (субота та неділя). У зв’язку зі скороченням обсягу замовлень підприємство фактично працює 3 дні на тиждень – понеділок, вівторок, середа. Чи можуть працівники на законних підставах не виходити на роботу у два робочих дні, що залишилися (четвер і п’ятницю), і використовувати цей час на свій розсуд?

Так, якщо для них буде встановлений режим неповного робочого часу.

Якщо працівники хочуть вийти з такою ініціативою, вони повинні подати роботодавцю заяви про встановлення їм режиму неповного робочого часу. Заява подається кожним працівником, який бажає працювати в такому режимі.

Формулювання заяви буде таким: «Прошу встановити мені з 24.01.17 р. режим неповного робочого часу у вигляді неповного робочого тижня з робочими днями – понеділок, вівторок, середа, вихідними днями – четвер, п’ятниця, субота, неділя».

Оформити введення режиму неповного робочого часу слід наказом (розпорядженням). Такий наказ (розпорядження) можна видати стосовно як одного працівника, так і відразу декількох. Формулювання наказу (розпорядження) про введення режиму неповного робочого часу з ініціативи працівника буде таким:

«Установити з 24.01.17 р. завідувачу гаража Митроченкову Андрію Костянтиновичу неповний робочий тиждень із робочими днями – понеділок, вівторок, середа, вихідними днями – четвер, п’ятниця, субота, неділя. Оплата буде здійснюватися згідно з фактично відпрацьованим часом виходячи з окладу, установленого штатним розписом».

Висновки

Режим неповного робочого часу може бути встановлений як за ініціативою роботодавця, так і на прохання працівників.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали