Як скоротити працівника, який знаходиться у відпустці за свій рахунок
Практична ситуація
Через складний фінансовий стан підприємство вирішило скоротити чисельність працівників. Як правильно звільнити за скороченням працівника, який знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину?
Звільнення на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників відбувається з ініціативи роботодавця. Тому до процедури такого розірвання трудового договору КЗпП установлено певні правила, дотримання яких є обов’язковим.
По-перше, звільнення за п. 1 ст. 40 КЗпП дозволено, якщо неможливо перевести працівника з його згоди на іншу роботу.
По-друге, не допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності, а також у період знаходження у відпустці. Це правило не діє тільки у випадку повної ліквідації підприємства. При цьому в ч. 4 ст. 40 КЗпП не уточнюється, про який вид відпустки йдеться. Отже, дане обмеження поширюється на всі види відпусток, у тому числі й на відпустку без збереження заробітної плати.
По-третє, про майбутнє скорочення працівник повинен бути попереджений персонально заздалегідь, не менш ніж за 2 місяці (ст. 492 КЗпП). Сама процедура повідомлення працівника законодавцем не конкретизована. Звідси робимо висновок, що попередити працівника можна, відправивши йому рекомендований лист із повідомленням про вручення. І знаходження працівника у відпустці цьому не перешкода. Як зазначено в п. 19 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.92 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», час знаходження працівника у відпустці або період тимчасової непрацездатності з установленого двомісячного строку не виключається.
Таким чином, після закінчення двох місяців із моменту попередження, відразу ж після виходу працівника на роботу з відпустки, він може бути звільнений за п. 1 ст. 40 КЗпП у зв’язку зі скороченням чисельності або штату працівників.
Майте на увазі! У випадку звільнення працівника на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП йому виплачується вихідна допомога в розмірі не менше від середньомісячного заробітку. Цю вимогу встановлено ст. 44 КЗпП. |
Коментарі до матеріалу