Як розірвати трудовий договір між колишнім підприємцем і його найманим працівником?
31.08.2014 344 0 0
Підприємець припинив свою діяльність у серпні цього року, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДР). Але трудовий договір із найманим працівником не встиг розірвати. Як тепер колишньому підприємцеві та його найманому працівникові розірвати трудовий договір і зняти його з реєстрації в державному центрі зайнятості?
У загальному порядку, але в цій ситуації радимо зробити це якнайшвидше.
Причина, з якої підприємець не розірвав трудовий договір із найманим працівником, у цьому випадку значення не має. Важливе те, що з 8 липня 2014 року запис про добровільне припинення підприємницької діяльності вноситься до ЄДР наступного дня після звернення підприємця із цього приводу до держреєстратора. Детально про цю процедуру ми писали. З дати внесення до ЄДР такого запису фізособа втрачає статус підприємця.
Ні КЗпП, ні Порядок, затверджений наказом Мінпраці та соцполітики від 08.06.01 р. № 260 (далі – Порядок № 260), не передбачають, як розірвати трудовий договір між колишнім підприємцем і працівником та зняти такий договір із реєстрації в державному центрі зайнятості.
На нашу думку, це можна зробити в загальному порядку. Тобто колишній підприємець і працівник приходять разом до державного центру зайнятості, де договір було зареєстровано. При собі їм треба мати паспорти, трудову книжку працівника і договір.
У такій ситуації для розірвання трудового договору можна вибрати одну з найбільш підходящих підстав, передбачених КЗпП, наприклад:
- за угодою сторін (п. 1 ст. 36);
- за ініціативою працівника (ч. 1 ст. 38).
Нагадаємо, що спочатку трудовий договір між підприємцем і найманим працівником потрібно зняти з реєстрації в державній службі зайнятості, а після цього підприємець має право внести до трудової книжки працівника запис про звільнення (п. 9, 14 Порядку № 260).
Зауважимо, що не розірваний і не знятий з обліку в центрі зайнятості трудовий договір може створити проблеми як для працівника, так і для колишнього підприємця.
Без запису про звільнення у трудовій книжці працівник не зможе:
- оформити статус безробітного, щоб отримувати допомогу по безробіттю;
- працевлаштуватися на держслужбу або на основне місце роботи до іншого роботодавця.
Поки трудовий договір не розірвано, уже колишній підприємець зобов'язаний виплачувати працівникові (поки ще не колишньому!) заробітну плату. І якщо він цей обов'язок не виконує та не звільняє працівника, то працівник зможе вимагати компенсацію від роботодавця, звернувшися до суду. Тоді колишньому підприємцеві доведеться виплатити цьому працівникові середній заробіток за час вимушеного прогулу та суму відшкодування моральної шкоди (ст. 237/1 КЗпП). І все через те, що він вчасно не звільнив працівника.
Коментарі до матеріалу