• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як коригується та чи збільшується до МЗП середній заробіток мобілізованого працівника?

У квітні 2015 року двоє працівників нашого підприємства були призвані під час мобілізації на особливий період. Один з них, не звільняючись із військової служби, у 2016 році уклав контракт. Інший – після демобілізації деякий час працював за своєю посадою, а пізніше теж уклав контракт на продовження військової служби. Як мав коригуватися їх середній заробіток, якщо на підприємстві оклади всім працівникам підвищувалися спочатку на 20 % у травні 2016 року, а пізніше ще на 20 % у грудні 2016 року? Чи необхідно підвищувати середній заробіток до рівня МЗП, тобто до 3 200 грн., якщо він менше цієї величини?

Збільшувати до рівня МЗП середній заробіток, що зберігається за працівниками, які під час особливого періоду служать за контрактом (ст. 119 КЗпП), не треба. Пояснюється це тим, що така доплата встановлюється працюючим особам залежно від виконання місячної норми праці (ст. 31 Закону від 24/03.95 р. № 108/95-ВР). Але під час військової служби робота за посадою не виконується взагалі. Тому немає сенсу й розглядати питання про доплату, пов’язану з виконанням норм праці.

Разом з тим середній заробіток призваних працівників підлягає коригуванню на коефіцієнт зростання окладів, якщо оклад за посадою, яка зберігається за ними, було підвищено під час їх служби (п. 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, далі – Порядок № 100; лист Мінсоцполітики від 11.01.16 р. № 11/13/84-16). При цьому госпрозрахункові підприємства й організації провадять коригування зарплати та інших виплат з урахуванням своїх фінансових можливостей (докладніше див. «Чи може підприємство зменшити коефіцієнт підвищення при розрахунку середньої зарплати?»).

Нагадаємо, що розрахунковим періодом для визначення середнього заробітку є 2 календарних місяці роботи перед місяцем призову (п. 2 Порядку № 100). Виплати за цей період беруть участь у розрахунку середньомісячної зарплати за правилами, наведеними в п. 8 Порядку № 100. Але тут є один нюанс, а саме:

  • якщо служба триває без будь-яких перерв, то розрахунковий період не змінюється;
  • якщо ж працівник після демобілізації деякий час працював або скористався правом на відпустку за місцем роботи, а вже потім знову пішов служити, тоді розрахунковий період буде визначатися залежно від виплат під час роботи перед останнім від’їздом на службу.

Такий підхід викладено в листі Мінсоцполітики від 07.07.16 р. № 888/13/84-16.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали