Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Індексація, як і раніше, входить у доплату до мінзарплати

13.12.2017 4932 0 3

Кожний бухгалтер напам’ять знає, що з 1 січня 2017 року зарплата працівника за повністю виконану ним місячну (годинну) норму праці не може бути менша від розміру МЗП. При цьому заробіток працівника, як правило, включає в себе не тільки основну зарплату, але й різні доплати, надбавки, виплати за невідпрацьований час, компенсації та ін.

Протягом року Мінсоцполітики неодноразово роз’яснювало, які виплати враховуються при визначенні МЗП, а які – ні. Індексація входить до фонду додаткової зарплати (пп. 2.2.7 Інструкції, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5). Крім того, індексація не включена в список виключних виплат, які не враховуються при обчисленні зарплати для забезпечення її мінімального рівня (згідно зі ст. 31 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР, далі – Закон № 108). Тому сума індексації входить у суму доплати до МЗП. Про це сказано, зокрема, у листі Мінсоцполітики від 13.02.17 р. № 317/0/101-17/282 (далі – Лист № 317).

Водночас Федерація профспілок із даним підходом не згодна. Адже індексація зарплати є державною гарантією, покликаною пом'якшити зростання цін на товари, послуги, які реалізуються населенню. У ситуації, коли працівнику встановлено оклад на рівні МЗП (у 2017 році це 3 200 грн.) або вище – індексація нараховується додатково до окладу та інших нарахувань (тобто «зверху»). І тоді працівник її, що називається, відчуває у своїй кишені.

Якщо ж працівнику встановлено оклад менший від МЗП, то індексація плюсується до окладу й отримана сума порівнюється із МЗП. Якщо ця сума виявиться меншою від МЗП, тоді працівнику слід доплачувати до розміру МЗП. У цій ситуації працівник і не відчує індексацію: адже він отримує ту саму суму незалежно від факту нарахування індексації: вона сидить усередині доплати до МЗП. Не можна не визнати, що це несправедливо.

Що привело до ситуації, яка склалася:

  • можливість установлювати оклад менше МЗП;
  • формулювання ст. 31 Закону № 108 – серед виплат, що не враховуються при обчисленні зарплати працівника для забезпечення її мінімального рівня, немає індексації.

Що ж випливає з листування Федерації профспілок і Мінсоцполітики, яке привело до відкликання останнім Листа № 317? На практиці – нічого. Перераховувати заднім числом доплату до МЗП тим працівникам, у яких індексація ввійшла в цю суму, не треба.

На думку фахівців ДФС, висловлену 06.12.17 р. на сайті видання «Вісник. Офіційно про податки», відкликання Листа № 317, що не є нормативним документом, не вносить змін до законодавства. Із цим важко не погодитися.

Значить, щоб справедливість для працівників з окладом нижче МЗП перемогла (тобто щоб їм нараховували індексацію на суму МЗП зверху), треба дочекатися внесення змін до діючого законодавства. А до того часу нічого не змінюється.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали