Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Індексація доходів працівників: загальні вимоги

Одні правила визначення сум індексації доходів час від часу зазнають змін, інші – їх можна назвати класичними – залишаються незмінними. У консультації розглянемо, як поєднати усі ці правила, аби дотриматися вимог законодавства при нарахуванні індексації.

Індексація доходів – виплата обов’язкова

Основним документом, що регулює правила проведення індексації, є Закон № 1282. Саме ним визначено, як має діяти роботодавець, щоб виконати норми ст. 18 Закону № 2017. Зокрема, цією статтею передбачено індексацію доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Механізм проведення індексації установлено Порядком № 1078, дія якого поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю най-маних працівників (п. 1).

Зверніть увагу: бюджетні установи проводять індексацію у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування (ст. 5 Закону № 1282, п. 6 Порядку № 1078). Такі установи самостійно розробляють конкретний механізм її проведення, оскільки для них цей механізм законодавством не передбачено.

А ось комерційним підприємствам дозволено підвищувати зарплати своїм працівникам у зв’язку із зростанням рівня інфляції у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, установлених законодавством (п. 5 Порядку № 1078). Як використати таке право у конкретних ситуаціях, розглянемо далі.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали