Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бухгалтер - кадровик - юрист, або розплата за професіоналізм

31.10.2018 9245 0 5

Ні для кого не секрет, що бухгалтери в нашій країні – це широкопрофільні спеціалісти, які можуть і бухгалтерський облік вести, і приймати та звільняти працівників, і складати протоколи зборів засновників для укладання значних правочинів, і навіть господарські договори укладати. Тому, і приходиться бухгалтерам розплачуватися за свій професіоналізм великим обсягом роботи, який покладений на них керівником підприємства. А як же по іншому: «Ну ти ж бухгалтер». 

Тому, в цій статті, хочу трохи допомогти бухгалтерам та розглянути перелік першочергових документів, які повинні бути, як то кажуть «настільною книгою», з якою можна буде сміливо зустрічати перевіряючих та дивитися в очі небезпеці (детальний перелік та аналіз документів див. Додаток).

За три неділі перевірок органами Держпраці наших юридичних осіб та фізичних – осіб підприємців склалася досить ясна картина з приводу того, які ж документи під час перевірки хочуть бачити перевіряючі на підприємстві. 
Про що свідчить судова практика. Перш за все вимагають трудові договори, договори цивільно – правового характеру та акти приймання – передачі виконаних робіт, наданих послуг, накази про приймання та звільнення працівників. Це й зрозуміло, штрафні санції за неоформленння працівників або, як вважають органи Держпраці, за підміну трудових відносин цивільно – правовими, досить значні. Але, наявність підміни трудових відносин договорами ЦПХ ще потрібно довести у суді.

На другому місці колективний договір та правила внутрішнього розпорядку. Якщо за колективний договір можна посперечатися (він укладається за наявності ініціативи хоча б однієї зі сторін), то правила внутрішнього розпорядку повинні бути обов’язково, за їх відсутність штраф. 

Штатний розклад (ну куди ж без нього) - це чи не перший документ який вимагають під час перевірки перевіряючі, і не тільки його наявність, а також форму, усі необхідні реквізити, відповідність класифікатору професій з урахуванням міжкваліфікаційних розмірів посадових окладів. За відсутність штатного розкладу передбачена відповідальність за порушення інших вимог трудового законодавства та адміністративна відповідальність.

Далі йдуть посадові інструкції, і не просто їх наявність, а ще й наявність підпису працівника, який засвідчує, що працівник ознайомився з посадовою інструкцією. 

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали