Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Увезення гуманітарної допомоги в Україну: чи зміняться правила з 1 грудня 2023 року?

24.11.2023 152 0 3

Ми чули, що з 01.12.2023 мали помінятися правила ввезення гуманітарної допомоги, але через те, що новації досить значні та неоднозначні, планується відстрочити початок їх застосування. Чи так це насправді та які перспективи?


Дійсно, зміни, які стосуються правил увезення в Україну гуманітарної допомоги, мали набути чинності 01.12.2023, проте на цей момент відомо, що їх запровадження відстрочене.

Зміни у правилах з’явилися через постанову КМУ від 05.09.2023 № 953, яка набуває чинності з 01.12.2023. Цією постановою затверджений Порядок пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (далі – Порядок/Постанова № 953).

Порядок № 953 передбачає чимало новацій, зокрема цифровізацію процесів надходження та обліку гуманітарної допомоги в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги.

Цілі, які переслідувалися КМУ при прийнятті Порядку № 953, цілком зрозумілі: це прозорість увезення і розподілу гуманітарної допомоги. Проте такі значні зміни, безумовно, ускладнять процеси ввезення і розподілу допомоги. Тому не всі виявилися готовими до запровадження цих новацій з 01.12.2023.

Тож КМУ прийняв постанову від 20.11.2023 № 1216 (далі – Постанова № 1216), якою відстрочив запровадження новацій до 01.04.2024. Відповідні зміни були внесені:

  • до Порядку списання товарів (предметів) гуманітарної допомоги, які мають певний строк експлуатації, затвердженого постановою КМУ від 16.03.2000 № 514;
  • Положення про Національну соціальну сервісну службу України, затвердженого постановою КМУ від 26.08.2020 № 783;
  • Постанови № 953.

Запитання – відповіді

Які саме зміни були внесені до Постанови № 953?

Назвемо головні новації в Постанові № 953:

1. До 1 квітня 2024 року встановлений перехідний період для пропуску через митний кордон України гуманітарної допомоги, що надається відповідно до Порядку № 953. Протягом цього періоду пропуск вантажів може здійснюватися також за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовому вигляді декларації про товари, які визнаються гуманітарною допомогою. Декларація заповнюється особою, яка перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 953 – без зазначення унікального коду гуманітарної допомоги, який надається автоматизованою системою реєстрації гуманітарної допомоги. Тобто ввезення гуманітарних товарів буде можливе без використання автоматизованої системи (п. 21 Постанови № 953).

2. Товари, пропуск яких через кордон здійснюється без використання автоматизованої системи, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом – без прийняття відповідного рішення спеціально уповноваженими державними органами (п. 21 Постанови № 953).

3. Пропуск через митний кордон і митне оформлення гуманітарної допомоги у вигляді транспортних засобів для осіб, визначених у ч. 2 ст. 6 Закону від 22.10.1999 № 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу», здійснюються без письмового підтвердження статусу таких осіб. Цільове використання таких транспортних засобів має підтверджуватися звітом про наявність і розподіл гуманітарної допомоги, що подається відповідно до Порядку № 953 (п. 22 Постанови № 953).

А Кабмін опублікував уже якісь роз’яснення у зв’язку з прийняттям Постанови № 1216 для відстрочення застосування нових правил?

Роз’яснення КМУ щодо відстрочення застосування окремих правил Порядку № 953 можна знайти на «Урядовому порталі».

Зокрема, КМУ пояснює, що можливість використання паперових декларацій для ввезення гуманітарної допомоги в Україну продовжено до 1 квітня 2024 року. Це дозволить організаціям, які завозять гуманітарну допомога, продовжувати свою діяльність за звичними процедурами. Водночас з 1 грудня 2023 року отримувачі гуманітарної допомоги можуть уже почати використовувати цифровий механізм для її ввезення. Тобто подавати декларацію онлайн з використанням автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги.

Під час перехідного періоду Мінсоцполітики, у співпраці з іншими органами влади та цивільним суспільством, продовжить вивчати конструктивні коментарі та пропозиції щодо покращення правового регулювання процедури ввезення та обліку гуманітарної допомоги.

Важливий аспект! З 1 грудня в отримувача гуманітарної допомоги немає обов’язку користуватися тільки паперовим або тільки цифровим механізмом декларування. Тобто така організація може використовувати будь-який варіант, який потім буде відображено у звітності.

Крім того, КМУ нагадує, що з 1 листопада до 1 грудня 2023 року триває тестування цифрової платформи для ввезення та обліку гуманітарної допомоги. У ньому беруть участь уже понад 300 організацій. Приєднатися до тестування можна на сайті Мінсоцполітики.

Як бачимо, незважаючи на відстрочення запровадження цифровізації, суб’єктам, які займаються ввезенням та розподілом гуманітарної допомоги, не варто розслаблятися. Можна почати підготовку до застосування нових правил уже зараз.

Чи очікується прийняття нових документів у зазначеній сфері крім Порядку № 953?

Так, питання ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги будуть урегульовані на законодавчому рівні й іншими документами.

Так, Верховною Радою 08.11.2023 прийнятий законопроєкт № 9111. Уважаємо, що документ набуде законної чинності найближчим часом. Тому суб’єктам, які займаються ввезенням та розподілом гуманітарної допомоги, варто вивчити новації, передбачені цим законопроєктом.

Ми, у свою чергу докладно розглядатимемо всі новації у сфері надання гуманітарної допомоги, слідкуйте за нашими публікаціями.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали