Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Торгівля автопричепами: які документи потрібно оформити?

06.09.2024 71 0 1

Ситуація. Підприємство планує зайнятися новим собі видом діяльності – торгівлею автомобільними причепами.

Запитання. Чи потрібно отримувати ліцензію на цей вид діяльності та на які ще організаційні моменти необхідно зважити?

Коротка відповідь. Ліцензія для цього виду діяльності не потрібна, але потрібне спеціальне взяття підприємства на облік. У статті розглянемо, як вирішити основні організаційні питання.


Чому для торгівлі автопричепами не потрібна ліцензія?

Отримувати ліцензію на торгівлю автопричепами не потрібно. Перелік видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, наведено у ст. 7 Закону від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності». У цьому списку немає торгівлі автопричепами.

Водночас, держава контролює цей вид діяльності не шляхом ліцензування, а особливим способом – відповідно до Порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі транспортними засобами та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженого постановою КМУ від 11.11.2009 № 1200 (далі – Порядок № 1200).

Порядок № 1200 визначає механізм провадження торговельної діяльності у сфері оптової та роздрібної торгівлі, зокрема, автомобілями, причепами та напівпричепами та поширюється на всіх суб’єктів господарювання (далі – СГ) незалежно від форми власності (п. 1, 2 Порядку № 1200).

Одна з головних вимог Порядку № 1200 полягає в тому, що СГ, які займаються зазначеним видом діяльності, мають стати на облік у Головному сервісному центрі МВС (п. 7 Порядку № 1200).

Як стати на облік у Головному сервісному центрі МВС?

Взяття СГ на облік у Головному сервісному центрі МВС (далі – ДСЦ МВС) регламентується Порядком обліку суб’єктів, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю автомобілями, автобусами, мотоциклами всіх типів, марок та моделей, причепами, напівпричепами, мотовізками, іншими транспортними засобами вітчизняного та іноземного виробництва та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, затвердженим наказом МВС від 06.05.2022 № 279 (далі – Порядок № 279).

Так, СГ має подати до регіонального сервісного центру МВС (далі – РКЦ) за місцем розташування торговельного приміщення заяву про взяття на облік за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку № 279 (п. 1 розд. ІІ Порядку № 279).

Зверніть увагу! У заяві про взяття на облік потрібно зазначити код доступу до результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації для перегляду електронної версії установчого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР). Цей код доступу надається держреєстратором під час реєстрації підприємства.

Які документи потрібно додати до заяви та як вони мають бути оформлені?

До заяви слід додати такі документи (п. 1 розд. II Порядку № 279):

1) засвідчену в установленому порядку копію паспорта (для фізосіб, які за своїми релігійними переконаннями відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають позначку в паспорті);

2) засвідчену в установленому порядку копію договору, що підтверджує повноваження дистриб’ютора (для дистриб’юторів). Визначення поняття «дистриб’ютор» наведено у п. 3 Порядку № 1200;

3) засвідчену в установленому порядку копію договору, що підтверджує повноваження уповноваженого дилера (для уповноважених дилерів). Визначення поняття «уповноважений дилер» також наведено у п. 3 Порядку № 1200;

4) засвідчені в установленому порядку копії документів, що посвідчують особу відповідальних осіб СГ (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту);

5) засвідчені в установленому порядку копії наказів про призначення осіб, на яких керівник СГ (фізособа-підприємець) поклав обов’язки щодо отримання, зберігання, оформлення та видачі спеціальної продукції, обліку біржових угод, огляду та звіряння ідентифікаційних номерів транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, унесення інформації до електронного реєстру;

6) засвідчені в установленому порядку копії документів про проходження відповідної підготовки працівниками підприємства, які здійснюють огляд транспортних засобів (далі – ТЗ) та звіряння ідентифікаційних номерів ТЗ та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, відповідно до вимог Порядку № 1200;

7) засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують право власності або оренди приміщень (майданчиків), у яких здійснюються демонстрація, зберігання, продаж товару, приміщень (майданчиків) для тестування ТЗ (ця вимога не стосується дистриб’юторів, які здійснюють продаж товару через уповноважених дилерів та товарні біржі);

8) засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують право власності або оренди приміщень, призначених для проведення передпродажної підготовки та сервісного обслуговування, або договору про надання таких послуг (ця вимога не стосується дистриб’юторів, які здійснюють продаж товару через уповноважених дилерів, і товарних бірж);

9) засвідчену в установленому порядку копію довідки банку про відкриття рахунку;

10) засвідчені в установленому порядку копії свідоцтв про погодження конструкції ТЗ у частині дотримання вимог забезпечення безпеки дорожнього руху, технічних умов, сертифіката відповідності ТЗ та свідоцтва про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду (WMI) виробника колісних транспортних засобів та символів (VIS) міжнародного ідентифікації VIN) колісних ТЗ в Україні (ця вимога для виробників ТЗ);

11) документ або інформацію (реквізити платежу), що підтверджує оплату вартості послуги з огляду матеріально-технічної бази підприємства та відповідності документації встановленим вимогам до діяльності, пов’язаної з реалізацією ТЗ, у будь-якій формі. Вартість цієї послуги становить 513 грн (див. Перелік платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції та Державної міграційної служби, та розмір плати за їх надання, затверджений постановою КМУ від 04.06.2007 № 795).

Майте на увазі! Документи, що додаються до заяви про взяття на облік, повинні бути прошиті (сторінки пронумеровані) та засвідчені підписом керівника СГ (особи, яка виконує його обов’язки) та печаткою СГ (за наявності).

Як бачимо, до подання документів СГ необхідно своїм наказом призначити відповідальних осіб (див. п. 4 переліку).

Яким чином можна подати заяву та документи?

Заяву та документи, що додаються до неї, можна подати в паперовому вигляді особисто, через уповноваженого представника або надіслати поштою.

Також Порядок № 279 (п. 3 розд. II) передбачає можливість подання заяви та документів в електронному вигляді. У цьому випадку заява складається в електронній формі, до неї додаються скановані копії оригіналів документів та завершується подання накладенням електронного підпису. Документи надсилаються на адресу електронної пошти РКЦ за місцезнаходженням торговельного приміщення СГ.

Як здійснюється взяття на облік після подання документів?

Процедуру взяття на облік наведено в розд. II Порядку № 279, вона складається з кількох етапів. Розглянемо, що відбувається на кожному з етапів.

Етап 1. Перевірка документів та створення комісії

Уповноважений працівник РСЦ перевіряє подані документи та, якщо вони відповідають вимогам законодавства, протягом 5 робочих днів (далі – р. д.) повідомляє керівника РСЦ про необхідність створення комісії для проведення огляду матеріально-технічної бази СГ. Комісія створюється протягом 3 р. д.

Якщо ж документи були подані не в повному обсязі або у формі, що не відповідає вимогам законодавства, тоді РСЦ письмово інформує СГ про неможливість його взяття на облік із зазначенням причини.

Етап 2. Огляд матеріально-технічної бази СГ

Огляд має бути проведено протягом 10 р. д. з дня створення комісії. За його результатами складається акт огляду – протягом 5 р. д. з дня проведення огляду.

Якщо за результатами огляду комісією встановлено, що матеріально-технічна база та документація СГ відповідають вимогам до діяльності, пов’язаної з реалізацією ТЗ, то акт огляду складається у трьох примірниках. Один примірник акта РСЦ направляє до ГСЦ МВС (не пізніше наступного робочого дня після складання акта), другий примірник – СГ, а третій долучає до облікової справи СГ в РСЦ.

А якщо за результатами огляду буде виявлено, що матеріально-технічна база та документація СГ не відповідають установленим вимогам, тоді акт огляду складається у двох примірниках. Потім РСЦ протягом 5 днів з моменту складання комісією акта письмово інформує СГ про неможливість його взяття на облік із зазначенням причини та надсилає йому один примірник акта, а другий примірник залишається в РСЦ.

Етап 3. Внесення відомостей про СГ до електронного реєстру

Електронний реєстр – це автоматизована інформаційно-пошукова система обліку СГ, які здійснюють оптову та роздрібну торгівлю ТЗ та їх складовими частинами, що мають ідентифікаційні номери, де відбувається накопичення інформації про надходження, передання, реалізацію ТЗ та їх складових частин, видачу та використання бланкової продукції, номерних знаків для разових поїздок та номерних знаків «Транзит» (п. 3 Порядку № 1200).

Уповноважений працівник ГСЦ МВС має внести інформацію про СГ до електронного реєстру протягом 5 р. д. з дня надходження акта огляду шляхом створення його облікової картки та повідомити про це СГ та РСЦ, надіславши облікове повідомлення. В електронному реєстрі СГ автоматично надається реєстраційний номер, зазначений в обліковому повідомленні.

Етап 4. Отримання персонального логіну та пароля для доступу до електронного реєстру

Отримавши облікове повідомлення, СГ має направити на адресу електронної пошти ГСЦ МВС лист у довільній формі та копії документів про відповідність робочого місця користувача електронного реєстру вимогам законодавства, у тому числі у сфері технічного захисту інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах. Цей лист надсилається з метою отримання персонального логіну та пароля доступу відповідальних осіб підприємства до електронного реєстру.

У свою чергу, ГСЦ МВС протягом 5 р. д. з дня надходження листа розглядає його та формує в електронному реєстрі персональний логін та пароль доступу відповідальної особи СГ до електронного реєстру, про що інформує РСЦ та СГ.

Відповідальна особа СГ отримує персональний логін та пароль доступу до електронного реєстру в РСЦ на підставі акта приймання-передачі.

Майте на увазі! Надалі СГ, який займається продажем автопричепів, повинен буде вносити до електронного реєстру відомості про надходження, передачу та реалізацію такого товару (п. 1 розд. VII Порядку № 279).

Які вимоги потрібно виконати?

Крім взяття на облік у ГСЦ МВС підприємству, яке займатиметься продажем автопричепів, слід також виконувати інші вимоги законодавства, пов’язані із цією діяльністю. Розглянемо докладніше.

Види діяльності

Види діяльності СГ зазначаються в ЄДР при реєстрації СГ або ж надалі додаються до цього реєстру в разі потреби. Нагадаємо, що види діяльності визначаються відповідно до КВЕД (Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджена наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457).

У нашій ситуації у підприємства в ЄДР має бути зазначено КВЕД 45.19 «Торгівля іншими автотранспортними засобами».

Цей клас включає такі види діяльності, як:

  • оптова та роздрібна торгівля новими та б/у автотранспортними засобами: вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами;
  • туристичними транспортними засобами, такими як житлові автопричепи та автофургони.

Вивіска та куточок покупця

На фасаді об’єкта торгівлі має бути розміщена вивіска із зазначенням найменування підприємства, а біля входу в об’єкт торгівлі на видному місці – інформація про режим роботи. Режим роботи встановлюється підприємством самостійно, а у передбачених законодавством випадках – за погодженням із органами місцевого самоврядування (п. 25 Порядку № 1200).

Також підприємству необхідно оформити та розмістити у доступному для покупців місці «Куточок покупця» (п. 26 Порядку № 1200). Там має бути наведена потрібна споживачам інформація та копії документів, а саме:

  • найменування власника об’єкта торгівлі;
  • місцезнаходження та номери телефонів органів, які забезпечують захист прав споживачів;
  • витяг із Закону від 12.05.1991 № 1023-XII «Про захист прав споживачів»;
  • копія Порядку № 1200.

Інформація про товар

При продажу автопричепів СГ зобов’язані своєчасно надати споживачеві необхідну доступну, достовірну інформацію про товар, що міститься в експлуатаційній документації, сервісній книжці (гарантійному талоні), договорі купівлі-продажу. Ідеться про таку інформацію, як (п. 27 Порядку № 1200):

  • найменування товару;
  • ціна, умови та правила придбання;
  • перелік основних технічних характеристик;
  • дата виготовлення (календарний рік виготовлення/випуску);
  • гарантійні зобов’язання виробника (продавця);
  • строк служби ТЗ;
  • правила та умови ефективного та безпечного використання ТЗ;
  • відомості про сертифікацію ТЗ;
  • найменування та адресу виробника (дистриб’ютора, уповноваженого дилера, продавця) та СГ, який виконує його функції, пов’язані з прийняттям претензій від покупця, а також гарантійного ремонту.

Організація обліку

При організації обліку проданих автопричепів підприємству слід дотримуватися вимог, установлених п. 13 Порядку № 1200. Зокрема, вести журнали реєстрації, складати акти огляду реалізованого товару та акти технічного стану ТЗ, формувати документи у справи та дотримуватися строків зберігання документації.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали