Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Для припинення договору оренди землі за угодою сторін треба отримати згоду засновників юрособи

03.10.2022 814 1 1

Практична ситуація

З 26.09.2022 набули чинності зміни, унесені до Закону від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161) Законом від 12.05.2022 № 2255-IX «Про внесення змін до деяких законів України про вдосконалення механізму протидії рейдерству». Зокрема, була доповнена ч. 3 ст. 31 Закону № 161, у якій ідеться про припинення договору оренди земельної ділянки. Розглянемо суть змін.

Згідно з оновленою ч. 3 ст. 31 Закону № 161 правочин про розірвання договору оренди (суборенди) землі сільськогосподарського призначення, орендарем (суборендарем) за яким є юридична особа приватного права (крім акціонерного товариства, повного і командитного товариства), є значним правочином і потребує попереднього прийняття загальними зборами учасників або іншим вищим органом такої юрособи рішення про надання згоди на його здійснення.

Виняток: якщо статутом юрособи прямо передбачено, що такий правочин не є значним, тоді приймати зазначене рішення не потрібно.

Якщо загальні збори учасників або інший вищий орган юрособи не прийме рішення про надання згоди на здійснення значного правочину (крім згаданого вище винятку), такий правочсин уважатиметься нікчемним.

Це стосується випадків, коли договір оренди землі розривається за угодою сторін, у цьому разі орендарем (суборендарем) за значним правочином є юрособа приватного права (крім акціонерних товариств, повних і командитних товариств). Наприклад, якщо орендарем є товариство з обмеженою відповідальністю, приватне підприємство або фермерське господарство.

Нагадаємо, ст. 4 Закону від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачена обов’язкова держреєстрація виникнення, переходу і припинення прав на нерухомість (у т. ч. і на земельну ділянку).

Держреєстрація припинення права оренди здійснюється шляхом унесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр прав).

Таким чином, з 26.09.2022 реєстратор може відмовити в держреєстрації припинення оренди в Реєстрі прав, якщо не буде надане рішення загальних зборів юрособи (іншого вищого органу юрособи) про надання згоди на здійснення значного правочину (тобто припинення договору оренди землі).

Детальніше про те, як правильно оформити таке рішення, ми розповімо в найближчих консультаціях.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали