Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дерадянізація нормативних документів: огляд Закону № 2215

13.05.2022 806 0 3

Верховною Радою прийнято Закон від 21.04.2022 № 2215-IX «Про дерадянізацію законодавства України» (далі – Закон № 2215). Закон набув чинності з 07.05.2022. Розглянемо, з якою метою і які саме зміни були запроваджені Законом № 2215.


Давно час...

Усім нам відомо, що в Україні досі діє низка нормативних документів, які були прийняті ще в період існування СРСР. Є й документ, що регламентує це питання, – постанова Верховної Ради від 12.09.1991 № 1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР», якою встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, не врегульованих законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України. Також цей момент закріплено у п. 1 розд. XV «Перехідні положення» Конституції України, де зазначено, що закони й інші нормативні акти, прийняті до набуття чинності Конституції, є чинними в частині, що не суперечить Конституції.

Проте багато з «радянських» документів на сьогодні, як то кажуть, морально застаріли, оскільки не відповідають сучасним реаліям або ж містять терміни, які наразі неприйнятні для застосування. Чого варта, наприклад, згадка у преамбулі Житлового кодексу про перемогу у великій жовтневій революції, утілення в життя ленінських ідей і програму компартії (цей кодекс був прийнятий ще в 1983 році)!

Саме тому і було прийнято Закон № 2215. У назві Закону використано новий термін «дерадянізація», який, по суті, позначає основну мету цього закону – очистити законодавство України від застарілих норм і термінів радянського періоду.

Основні новації

1. Унесено зміни до Житлового кодексу та КЗпП.

Тепер у цих кодексах не фігуруватимуть радянські терміни і поняття. Зокрема, у КЗпП наразі замість терміну «власник або уповноважений ним орган» застосовується термін «роботодавець». А термін «народне господарство» замінений терміном «економіка України». Також із КЗпП видалено норми про заходи громадського впливу і про громадське стягнення.

2. У додатках до Закону № 2215 наведено переліки нормативних документів, які більше не застосовуються (крім положень, що не суперечать Конституції та Закону від 12.09.1991 № 1543-XII «Про правонаступництво України»), а саме:

  • акти органів державної влади, органів державного управління Союзу РСР (додаток 1);
  • акти органів державної влади, органів державного управління Української РСР (додаток 2).

3. Закон № 2215 доручає Кабміну здійснити роботу з подальшої законотворчості.

Зокрема, належить внести зміни до чинної нормативної бази, прийняти нові нормативні документи замість старих радянських. Також Кабміну доручено протягом року з дня набуття чинності Законом № 2215 (тобто до 07.05.2023) розробити і внести на розгляд Верховної Ради проєкти Житлового кодексу, Трудового кодексу і Кодексу про адміністративні проступки. Тому найближчим часом слід чекати прийняття нових кодексів та інших нормативних актів. Про всі новації ми оперативно будемо інформувати своїх читачів.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали