Виплата дивідендів юрособам натурою
02.06.2017 424 0 1
Акценти цієї статті:
- які підприємства не можуть виплачувати дивіденди в негрошовій формі;
- як емітенту та інвесторові вести бухгалтерський облік товарів, поставлених та отриманих у рахунок дивідендів.
Дивіденди можна виплатити не тільки грошима, але й натурою (наприклад, продукцією власного виробництва, товаром). Проте при цьому слід пам'ятати, що деяким емітентам законодавство забороняє виплачувати дивіденди у негрошовій формі.
Наприклад, не мають права виплачувати дивіденди натурою акціонерні товариства. Такі підприємства повинні виплачувати їх тільки коштами (п. 1 ст. 30 Закону від 17.09.08 р. № 514-VI).
Крім того, деякі фахівці вважають, що виплата дивідендів натурою юрособою-єдинником може бути чревата для нього втратою статусу єдинника. Підставою для цього нібито служить норма п. 291.6 Податкового кодексу (далі – ПК). Вона забороняє єдинникам (юридичним і фізичним особам) здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) у негрошовій формі. Проте ми вважаємо, що ця норма не поширюється на виплату дивідендів. Адже дивіденди – це не плата за товари або послуги. З визначення в пп. 14.1.49 ПК випливає, що дивіденди – це платіж учасникові товариства (інвесторові), сума якого розраховується шляхом розподілу прибутку такого товариства. Завважимо, що фахівці ДФС в усних консультаціях на гарячій лінії дотримуються такої самої думки.
Дивіденди, які будуть виплачені натурою, нараховуються у грошовій формі. При цьому з особою, якій дивіденди виплачуються натурою, оформляється договір купівлі-продажу.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року