• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Виплата дивідендів юрособам натурою

Юлія Гужел

02.06.2017 359 0 1

Акценти цієї статті:

  • які підприємства не можуть виплачувати дивіденди в негрошовій формі;
  • як емітенту та інвесторові вести бухгалтерський облік товарів, поставлених та отриманих у рахунок дивідендів.

Дивіденди можна виплатити не тільки грошима, але й натурою (наприклад, продукцією власного виробництва, товаром). Проте при цьому слід пам'ятати, що деяким емітентам законодавство забороняє виплачувати дивіденди у негрошовій формі.

Наприклад, не мають права виплачувати дивіденди натурою акціонерні товариства. Такі підприємства повинні виплачувати їх тільки коштами (п. 1 ст. 30 Закону від 17.09.08 р. № 514-VI).

Крім того, деякі фахівці вважають, що виплата дивідендів натурою юрособою-єдинником може бути чревата для нього втратою статусу єдинника. Підставою для цього нібито служить норма п. 291.6 Податкового кодексу (далі – ПК). Вона забороняє єдинникам (юридичним і фізичним особам) здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) у негрошовій формі. Проте ми вважаємо, що ця норма не поширюється на виплату дивідендів. Адже дивіденди – це не плата за товари або послуги. З визначення в пп. 14.1.49 ПК випливає, що дивіденди – це платіж учасникові товариства (інвесторові), сума якого розраховується шляхом розподілу прибутку такого товариства. Завважимо, що фахівці ДФС в усних консультаціях на гарячій лінії дотримуються такої самої думки.

Дивіденди, які будуть виплачені натурою, нараховуються у грошовій формі. При цьому з особою, якій дивіденди виплачуються натурою, оформляється договір купівлі-продажу.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали