Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

У яких випадках юрособа повинна інформувати про кінцевого бенефіціара

18.04.2019 16259 0 2

Акценти цієї статті:

  • хто такий кінцевий бенефіціарний власник (контролер) (далі – бенефіціар);
  • хто зобов'язаний подавати відомості про бенефіціарів;
  • хто не зобов'язаний інформувати про бенефіціарів;
  • яка встановлена відповідальність за неповідомлення про бенефіціара.

Хто такий кінцевий бенефіціар?

Термін «кінцевий бенефіціарний власник (контролер)» розуміється в значенні, яке використовується в Законі від 14.10.14 р. № 1702-VII (далі – Закон № 1702). Так, згідно з п. 20 ст. 1 цього Закону кінцевий бенефіціарний власник (контролер) – це фізособа, яке незалежно від формального володіння має можливість впливати на управління або господарську діяльність юрособи безпосередньо або через інших осіб. Такий вплив здійснюється, зокрема:

  • шляхом реалізації права володіння або користування всіма активами юрособи або їх значною часткою, права вирішального впливу на формування складу, результати голосування, а також шляхом учинення правочинів, що дозволяють визначати умови господарської діяльності, давати обов'язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління,
  • шляхом прямого або непрямого (через іншу фізичну або юридичну особу) володіння однією особою – самостійно або спільно з пов'я­заними фізичними та/або юридичними особами – часток у розмірі 25 або більше відсотків статутного капіталу юрособи або прав голосу в юрособі.

Як бачите, бенефіціари – завжди фізособи. Тому якщо засновниками ТОВ є юрособи, такому ТОВ необхідно встановити засновників-фізосіб цих юросіб. Такі фізособи-засновники юрособи прямо або побічно (через третіх осіб) повинні володіти часткою статутного капіталу юрособи в розмірі не менше 25 % і мати можливість незалежно від формального володіння контролювати діяльність юрособи, тобто впливати на управління цією юрособою.

Не може бути кінцевим бенефіціарним власником (контролером) особа, яка має формальне право на 25 і більше відсотків статутного капіталу або голосів у юридичній особі, але є агентом, номінальним власником (номінальним власником) або тільки посередником щодо такого права (п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону № 1702).

Хто повинен подавати відомості про бенефіціара?

Статтею 641 Господарського кодексу встановлено, що підприємства, крім державних і комунальних підприємств, зобов'язані встановлювати свого кінцевого бенефіціарного власника (контролера), регулярно обновляти та зберігати інформацію про нього та подавати її державному реєстратору у випадках і в обсязі, передбачених законом.

Якщо в юридичної особи або засновника (учасника) цієї юрособи немає кінцевого бенефіціарного власника (контролера), тоді держреєстратору подаються відомості про його відсутність.

Увага! Інформація про кінцевого бенефіціара юридичної особи подається держреєстратору Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР).

Хто не подає інформацію про свого бенефіціара?

Інформація про кінцевого бенефіціарного власника юрособи не подається, коли всі засновники юрособи – фізособи (ст. 9 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV, далі – Закон № 755).

Також відомості про бенефіціарів не подають (ст. 9 Закону № 755):

  • громадські формування;
  • адвокатські об'єднання;
  • торгово-промислові палати;
  • об'єднання співвласників багатоквартирних будинків;
  • релігійні організації;
  • державні та комунальні підприємства;
  • державні органи, органи місцевого самоврядування та їх асоціації.

У яких випадках слід інформувати про бенефіціара?

Згідно зі ст. 9 Закону № 755 подавати таку інформацію потрібно, коли кінцевим бенефіціарним власником юрособи, у тому числі кінцевим бенефіціарним власником його засновника, є засновник-юрособа (і цей засновник володіє часткою в статутному капіталі юрособи в розмірі не менше 25 % і підпадає під інші критерії визнання бенефіціаром).

Підприємства зобов'язані повідомляти про своїх бенефіціарів у таких випадках:

1. При державній реєстрації юрособи подається заява за формою 1, затвердженою наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5 (далі – Наказ № 3268/5). У такій заяві відображаються дані про бенефіціара:

  • прізвище, ім'я, по батькові (при наявності);
  • дата народження;
  • паспортні дані;
  • країна громадянства;
  • місце проживання;
  • відсоток частки в статутному капіталі юрособи або відсоток права голосу в юрособі.

2. При зміні бенефіціарів юрособи. Наприклад, якщо юрособа – засновник ТОВ, що володіє часткою в цьому товаристві в розмірі більше 25 %, продала свою частку іншій юрособі. Інформація про зміну бенефіціарів подається держреєстратору шляхом подання заяви за формою 3, затвердженою Наказом № 3268/5.

Яка відповідальність за неповідомлення про бенефіціара?

За неподання держреєстратору відомостей про бенефіціара у випадках, установлених законодавством, ч. 5 ст. 16611 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 300 до 500 НМДГ (від 5 100 до 8 500 грн.). Застосовує це покарання суд (ст. 221 КУпАП), а адмінпротоколи мають право складати суб'єкти Держфінмоніторингу.

Згідно зі ст. 2051 Кримінального кодексу за подання держреєстратору свідомо недостовірних відомостей при реєстрації юрособи (у т. ч. і відносно бенефіціарів) застосовується кримінальна відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 500 до 1 000 НМДГ (від 8 500 до 17 000 грн.), або арешту на строк від 3 до 6 місяців, або обмеження волі на строк до двох років.

Висновки

Від обов'язку інформувати держреєстратора про свого бенефіціара звільнені підприємства, засновниками (учасниками) яких є тільки фізособи.

Якщо засновником ТОВ є юридична особа, яка володіє часткою статутного капіталу юрособи в розмірі не менше 25 % і впливає на управління цією юрособою, тоді кінцевого бенефіціарного власника потрібно встановлювати, прослідковуючи весь ланцюжок, який веде до фізособи-бенефіціара.

ЄДР буде містити інформацію як про кінцевого бенефіціарного власника юрособи, так і про його відсутність.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали