Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

РСБ: основні правила формування у відповідях на запитання

Ірина Єгорова

11.04.2016 956 0 1

Що є резервом сумнівних боргів (далі – РСБ) і для яких цілей він створюється?

РСБ – це оцінна сума, яка визначається на підставі аналізу сумнівності дебіторської заборгованості (далі – ДЗ) підприємства і бере участь у визначенні балансової вартості поточної ДЗ. Адже згідно з п. 4, 7 П(С)БО 10 поточна ДЗ відображається в балансі за чистою реалізаційною вартістю, яка дорівнює фактичній сумі ДЗ за вирахуванням РСБ. Одночасно із цим сума РСБ зменшує фінансовий результат діяльності підприємства, оскільки відображається у складі інших операційних витрат (п. 10 П(С)БО 10).

Метою створення РСБ є дотримання принципу обачності при веденні бухобліку і складанні фінзвітності (ст. 4 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV (далі – Закон № 996), п. 6 розд. ІІІ НП(С)БО 1). Відповідно до цього принципу оцінка активів і доходів підприємства не повинна бути завищена, а оцінка зобов'язань і витрат – не повинна бути занижена. І дійсно, при формуванні РСБ:

  • не завищуються активи, оскільки сума поточної ДЗ (а отже, і загальна сума активів) зменшується на суму РСБ (тобто фактично на суму тієї ДЗ, отримання якої маловірогідне);
  • не завищується сума нерозподіленого прибутку, який підлягає виплаті учасникам у вигляді дивідендів. Учасники не зможуть поділити «шкуру невбитого ведмедя» у вигляді доходу, який нібито потенційно зароблений, але, найімовірніше, так і не буде отриманий. Таким чином, незароблені гроші не будуть вилучені з обороту і ліквідність підприємства (його здатність погашати зобов'язання перед кредиторами) не постраждає.

Також завважимо, що коли ДЗ, під яку був сформований РСБ, стає безнадійною, вона списується за рахунок РСБ.

З якою періодичністю слід формувати РСБ?

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали