Прощення боргу: податкові наслідки
21.03.2016 3818 0 1
- чи виникають податкові наслідки при прощенні постачальником боргу за договорами купівлі-продажу.
- у разі прийняття рішення про прощення боргу врахувати, що в покупця сума прощеного боргу збільшує його дохід, а ПДВ-наслідки у сторін не врегульовані законодавчо і тому є податкові ризики.
У ст. 526 Цивільного кодексу (далі – ЦК) сказано, що зобов'язання повинне виконуватися належним чином відповідно до умов договору, а також вимог даного Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Однак життя вносить свої корективи. На практиці бувають ситуації, коли просто неможливо виконати договірні зобов'язання в первісному варіанті. Тоді сторони можуть домовитися про припинення зобов'язань. Законодавство пропонує на вибір декілька варіантів. За загальним правилом зобов'язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, установлених договором або законом (ст. 598 ЦК). Зокрема, зобов'язання за договором може бути припинене шляхом прощення боргу.
Що означає прощення боргу?
Прощення боргу полягає в тому, що кредитор звільняє боржника від виконання його обов'язку за договором, нічого не вимагаючи натомість (ст. 605 ЦК). Тобто основна ознака прощення боргу – безоплатність. У цьому відмінність прощення боргу від таких способів припинення зобов'язань, як передача відступного або оформлення новації. При прощенні боргу зобов'язання за договором припиняються, і такий договір буде вважатися виконаним.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року