Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Прощення боргу: податкові наслідки

  • чи виникають податкові наслідки при прощенні постачальником боргу за договорами купівлі-продажу.
  • у разі прийняття рішення про прощення боргу врахувати, що в покупця сума прощеного боргу збільшує його дохід, а ПДВ-наслідки у сторін не врегульовані законодавчо і тому є податкові ризики.

У ст. 526 Цивільного кодексу (далі – ЦК) сказано, що зобов'язання повинне виконуватися належним чином відповідно до умов договору, а також вимог даного Кодексу та інших актів цивільного законодавства.

Однак життя вносить свої корективи. На практиці бувають ситуації, коли просто неможливо виконати договірні зобов'язання в первісному варіанті. Тоді сторони можуть домовитися про припинення зобов'язань. Законодавство пропонує на вибір декілька варіантів. За загальним правилом зобов'язання припиняється частково або в повному обсязі на підставах, установлених договором або законом (ст. 598 ЦК). Зокрема, зобов'язання за договором може бути припинене шляхом прощення боргу.

Що означає прощення боргу?

Прощення боргу полягає в тому, що кредитор звільняє боржника від виконання його обов'язку за договором, нічого не вимагаючи натомість (ст. 605 ЦК). Тобто основна ознака прощення боргу – безоплатність. У цьому відмінність прощення боргу від таких способів припинення зобов'язань, як передача відступного або оформлення новації. При прощенні боргу зобов'язання за договором припиняються, і такий договір буде вважатися виконаним.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали