Викрадення основного засобу (далі – ОЗ) саме по собі річ - неприємна. А для платників ПДВ може викликати додаткові неприємності, адже в порядку п.189.9 ПКУ потрібно буде довести, що ліквідація (викрадення) таких ОЗ сталося без згоди платника податків. Позитивним моментом є те, що 07.08.2018 року на сайті Міністерства Фінансів України (далі – МінФін) з’явився Наказ від 03.08.2018 року №673 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування податком на додану вартість».
Як відомо нашим читачам, Мінфін підтвердив, що у випадках ліквідації ОЗ без згоди платника податку, в тому числі при викраденні, податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються, якщо факт викрадення документально підтверджується відповідно до законодавства.
Мінфін визнав, що документом про викрадення ОЗ може бути витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – ЄРДР), що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, в разі викрадення ОЗ. Зверніть увагу, що за практикою минулих років, місцеві органи ДФС, при проведенні перевірок, не визнавали витяг з ЄРДР належним доказом викрадення ОЗ. Тепер платники мають додатковий доказ у спорі із ревізорами – Наказ Мінфіну, який є обов’язковим для органів ДФС.
Разом із тим, бухгалтери, керівники та ФОПи не звикли мати справу із злочинам (зокрема із викраденнями) і дещо губляться, коли потрібно звернутися до поліції із відповідними заявами.
Особливості звернення до поліції щодо викраденого ОЗ
Відповідно до ч.1 ст.55 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК), потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.