ПДВ: податкова накладна та розрахунок коригування в різних ситуаціях
Якщо покупець є неплатником ПДВ, порядок проведення коригування податкової накладної (далі – ПН) має свої особливості, залежно від причини коригування та ПДВ-статусу покупця на момент її здійснення. У консультації ми розглянемо, як оформити розрахунок коригування (далі – РК) , якщо ПН була виписана покупцеві – неплатникові ПДВ, зокрема, і ситуацію, коли на дату коригування він уже зареєструвався платником ПДВ або якщо ПН була складена платникові ПДВ, а на дату коригування він втратив цей статус.
Для коригувань у випадку, коли покупець є неплатником ПДВ, передбачена спеціальна норма – п. 192.2 ПК. Згідно із цим пунктом платник ПДВ – постачальник може зменшити податкові зобов’язання при зміні суми компенсації вартості товарів (послуг), поставлених покупцям – неплатникам ПДВ, але за умови повернення раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням покупцеві повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних із гарантійною заміною товарів або заміною низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.
Тобто суть цієї норми полягає в тому, що постачальник – платник ПДВ може зменшити свої податкові зобов’язання за дотримання двох умов:
Як бачимо, порядок коригування, викладений у п. 192.2 ПК, застосуємо, тільки коли товар був відвантажений та оплачений. В інших ситуаціях, наприклад, коли повертається поставлений, але неоплачений товар (або його частина) або повертається передоплата (її частина) за ще не відвантажений товар (непоставлену послугу), дану норму застосувати не вийде.