Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Платник не хоче розблокувати ПН/РК: у чому ризики?

21.02.2022 950 0 1


Багатьом знайома ситуація, коли податкову накладну або розрахунок коригування (далі – ПН/РК) заблокували, а постачальникові або покупцеві терміново потрібна реєстрація. Тоді платник замислюється: чи не простіше зовсім не намагатися розблокувати ПН/РК, а відправити на реєстрацію новий документ? Це запитання може виникнути й на одному з етапів розблокування через первинну відмову податківців і подальшу затяжну процедуру. Які є ризики та що можна зробити в тій чи іншій ситуації, розповімо в консультації.


Ризик для всіх

Усім відомо, що в боротьбі за надходження до бюджету податківці для контролю платників використовують ризик-орієнтований підхід. Ця система передбачає аналіз платників та їхніх операцій за критеріями ризику. Для різних цілей це різні критерії, установлені різними нормативними документами (наприклад, для включення суб’єкта господарювання до графіка документальних перевірок – одні критерії, для адміністрування ПДВ – інші і т. д.).

Але, навіть якщо одинична відмова від розблокування ПН/РК не потрапила до цих критеріїв, така поведінка платників не залишається непоміченою податківцями. Вони неодноразово констатували високий відсоток випадків зупинення реєстрації ПН/РК, які не оспорювалися платниками. Зрозуміло, що такі випадки відразу викликають підозри, наприклад, у нереальності операцій, відображених у заблокованих ПН/РК, та відповідне ставлення до платників.

Тому платникам, які хочуть будь-що-будь завжди належати до категорії добросовісних, потрібно намагатися розблокувати такі ПН/РК (або пояснити своє небажання їх розблокувати).

Водночас бувають ситуації, коли платникам доводиться приймати рішення щодо нерозблокування та спроби зареєструвати нові ПН/РК на ті самі операції, щоб зберегти ділову репутацію. Наприклад, важливий покупець хоче терміново отримати податковий кредит і вимагає реєстрації. Або заблоковано помилкову ПН/ РК, і розблокувати її немає сенсу.

Щоб допомогти платникові, який прийняв таке рішення, розберемо його наслідки та ризики в різних практичних ситуаціях.

Рішення для різних ситуацій

Перше, що треба зробити під час прийняття рішення, – проаналізувати причину блокування податкового документа. Наприклад, зовсім необов’язково, що нові ПН/РК зареєструють, адже причина зупинення реєстрації на цей момент може бути не усунута. Отже, потрібно звернути увагу на критерій зупинення реєстрації. Крім того, слід перевірити правильність оформлення заблокованого документа.

Ситуація 1

Заблоковано помилкові (повторні) ПН/РК

Відбулося блокування помилково оформленої (повторної) ПН. Платник не хоче подавати документи для її розблокування.

Аналіз ризиків. Якщо таку ПН заблокували назавжди (без відповідних дій платника її не розблокують), то обнуляти її зменшувальним РК не доведеться. Отже, немає ризику виникнення в системі показника Перевищ (якщо повторна ПН не ідентична правильній та РК, що обнуляє її, із причиною коригування «103» виявляться в ЄРПН документами за різні періоди). Виходить, що це краще, що могло з нею статися.

Рекомендації. Заблоковану помилкову ПН можна не розблоковувати. Проти цього не заперечують навіть податківці. У даній ситуації вони визнають право платника не подавати пояснення та копії документів, потрібних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію в ЄРПН зайво складених ПН/РК (ЗІР, категорія 101.18).

А ми все-таки рекомендуємо повідомити податковий орган про помилкову ПН, наприклад, подати лист із поясненнями хоча б просто через меню «Листування з ДПС» (не за формою) або спробувати зробити це через розблокувальні форми. Крім того, нагадаємо, що таку ПН не можна відображати в декларації з ПДВ. Інакше в системі з’явиться показник Перевищ після подання ПДВ-звітності.

Ситуація 2

Заблоковано ПН/РК із помилкою

Відбулося блокування ПН/РК із помилкою в обов’язкових реквізитах. Платник не хоче подавати документи на розблокування.

Аналіз ризиків і рекомендації. Ситуація така сама, як із помилковою ПН. На думку податківців, у цьому випадку теж можна не подавати пояснення та копії документів для розблокування (ЗІР, категорія 101.18). Рекомендації ті самі.

Ситуація 3

ПН/РК заблоковано через так званий пересорт

Блокування відбулося на підставі п. 1 Критеріїв ризиковості операцій (додаток 3 до Порядку, затведженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165, далі - Порядок № 1165/1). За цим критерієм блокують, коли в системі обсяг товару/послуги, зазначений у направленій на реєстрацію ПН/РК, перевищує залишок на віртуальному складі (розраховується як різниця між обсягами придбання такого товару/послуги, збільшеними в 1,5 разу, та обсягами їх постачання в постачальника) і не прийнято Таблицю даних (додаток 6 до Порядку № 1165/1). Наприклад, ПН була складена на передоплату за товари/послуги, за якими ще не відбулася перша подія під час їх придбання. Платник хоче направити на реєстрацію новий такий самий документ.

Аналіз ризиків. Зареєструвати новий податковий документ не вийде, якщо залишки на віртуальному складі в системі на цей момент не змінилися та/або не подано Таблицю даних. У разі прийняття Таблиці даних нова ПН/РК (крім РК, виписаного на неплатника ПДВ) повинна зареєструватися й за наявності «пересорту».

Може спрацювати й відхід від моніторингу, якщо будуть дотримані ознаки безумовної реєстрації згідно з п. 3 Порядку № 1165/1. Тоді повторна ПН/РК зареєструється автоматично.

Рекомендації. Направити новий документ на реєстрацію після того, як на віртуальному складі з’явиться номенклатура за кодом УКТЗЕД із заблокованої ПН/РК та/або буде врахована подана Таблиця даних, та/або спрацюють відсікаючі ознаки. При цьому заблокований документ краще визнати документом із помилкою та повідомити про це податковий орган. У ПДВ-звітності його відображати не можна.

Ситуація 4

РК на мінус заблоковано через відсутність товару/послуги

Блокування відбулося на підставі п. 5 Критеріїв ризиковості операцій. Цей критерій повинен спрацьовувати, якщо покупець намагається повернути своєму постачальникові товар/послугу, яких немає в нього на віртуальному складі в системі. Наприклад, зазначену в РК на зменшення номенклатуру товарів/послуг уже продано наступним покупцям. Тоді в системі визначається сума перевищення компенсації вартості товару/послуги, відображеної в РК, направленому на реєстрацію отримувачем цієї номенклатури, над віртуальним залишком (розраховується як різниця між вартістю придбаної номенклатури в постачальника та вартістю її постачань в оримувача).

Аналіз ризиків. Насамперед потрібно визначити, чи не був РК складений помилково. Якщо це так, то треба скористатися рекомендаціями із ситуацій 1 і 2.

Але причина відповідності цьому критерію може бути й не в помилці. Наприклад, покупець, що відправляє РК на реєстрацію, до цього оформив ПН на цю саму номенклатуру за передоплатою, ще не отримавши та не оплативши покупку. І ця сума взяла участь у зменшенні віртуального залишку. Також причина може полягати в тому, що під час виведення залишку порівнюються суми показників і націнка не враховується. Адже покупець купує товар за однією ціною, а продає його за іншою. Тоді на віртуальному складі може не виявитися того вартісного обсягу товару, який повертається. В обох випадках повторний РК не пройде реєстрацію, поки залишок не поповниться. Причому в цій ситуації вихід із-під моніторингу неможливий. РК на зменшення перевіряються безумовно.

Рекомендації. Направити новий РК на реєстрацію після того, як на віртуальному складі з’явиться номенклатура за відповідним кодом УКТЗЕД, або подати документи на розблокування (можливо, так проблема вирішиться швидше). Можна розглянути варіант оформлення зворотного постачання (правда, це не завжди можливо). Тоді ПН не заблокують, якщо не з’являться інші підстави.

Ситуація 5

Заблоковано РК на зменшення, що оформлений на неплатника

Блокування відбулося на підставі п. 6 Критеріїв ризиковості операцій. Це можливо, коли РК на зменшення, складений для неплатника ПДВ, оформлено та направлено на реєстрацію через 14 днів із моменту складання ПН. Платник хоче направити новий такий самий документ на реєстрацію.

Аналіз ризиків. Повторне подання на реєстрацію такого самого РК ситуацію не змінить. Він знову буде заблокований із тієї ж причини.

Рекомендації. Подати документи на розблокування. Варіант зворотного постачання невигідний, він не зменшить податкові зобов’язання та не надасть права на податковий кредит. Ще можна оформити РК більш ранньою датою (раптом операцію все-таки здійснено раніше).

Ситуація 6

ПН/РК заблоковано через ризиковість платника

Блокування відбулося, наприклад, на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника (додаток 2 до Порядку № 1165/1). Мається на увазі наявність у податківців інформації, яка визначає ризиковість операції. Платник хоче направити новий такий самий документ на реєстрацію.

Аналіз ризиків. Зареєструвати новий податковий документ не вдасться, поки платник не позбудеться свого ризикового статусу. Крім того, якщо ПН/РК платника регулярно блокуються, є ризик потрапити під перевірку.

Рекомендації. Щоб позбутися статусу ризикового платника, потрібно подати до податкового органу пояснення та документи, перелічені в п. 6 Порядку № 1165/1. Це може бути довга й непроста історія (докладно читайте в матеріалі «Як уникнути статусу ризикового платника ПДВ»). Але іншого виходу немає. Подавати документи на розблокування є сенс тільки після зміни такого статусу.

Ситуація 7

Платник не дочекався рішення податківців

ПН/РК заблоковано за одним із критеріїв ризиковості операцій (додаток 3 до Порядку № 1165/1). Платник подав документи на розблокування й отримав відмову. Розпочав процедуру адміністративного оскарження (подав скаргу до вищого органу ДПС), але на прохання контрагента керівництво прийняло рішення направити новий такий самий документ на реєстрацію, оскільки причину його блокування було усунуто.

Аналіз ризиків. Новий документ може бути зареєстрований автоматично, якщо платника не включили до ризикових (наявність ризикових операцій може призвести до присвоєння цього статусу – п. 8 Критеріїв ризиковості платника).

Водночас за результатами розгляду скарги можуть бути зареєстровані й первісні ПН/РК. Тобто існує ризик реєстрації двох податкових документів за однією операцією з наслідками, що звідси випливають: подвійним тимчасовим зменшенням реєстраційного ліміту та необхідністю виправлення, що може призвести до появи показника Перевищ і відповідно до безповоротного зменшення реєстраційного ліміту.

Рекомендації. Безпечніше дочекатися результатів оскарження (адміністративного, судового або через бізнес-омбудсмена).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали