Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Пересортиця: як зарахувати нестачі надлишками

Акценти цієї статті:

  • при яких умовах можна проводити взаємозалік нестач надлишками в результаті пересортиці;
  • як документально оформити виявлену при інвентаризації пересортицю та відобразити результати взаємозаліку в бухгалтерському та податковому обліку.

Поняття пересортиці та причини її утворення

Найчастіше торговельні підприємства встановлюють у результаті проведеної інвентаризації нестачу й одночасно надлишок товарів однакового найменування, але з різними характеристиками (сорти, артикули, розміри, кольори і т. п.). Це називається пересортицею.

Чи можна закрити нестачу надлишками в такій ситуації, тобто провести взаємозалік у результаті пересортиці? Це припустимо тільки щодо запасів однакового найменування та в тотожній кількості – за умови, що надлишки та нестачі утворилися за один і той самий перевірюваний період та в однієї і тієї самої матеріально відповідальної особи (п. 5 розд. IV Положення про інвентаризацію активів і зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879, далі – Положення № 879).

Причиною виникнення пересортиці може бути, наприклад, відвантаження товарів певного найменування, але іншого сорту, артикулу, розміру, кольору і т. п. У результаті за документами з балансу може бути списаний товар одного розміру, але за фактом його не відвантажили покупцю, і він знаходиться на складі (тобто в надлишку). А такий же товар, але іншого розміру, фактично проданий покупцю, але числиться на балансі, тому що продаж даного товару саме цього розміру не пройшов по документах (нестача).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали