• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Оподаткування пасивних та інших доходів фізособи-нерезидента

18.06.2018 740 0 0

Фізособи-нерезиденти можуть отримувати в Україні різні пасивні та інші доходи, не пов'язані з наданням послуг, виконанням робіт або їх трудовою діяльністю.

У цій консультації розповімо про особливості оподаткування таких доходів.

Перелік пасивних доходів для цілей обкладення ПДФО наведений у пп. 14.1.268 ПК. До них, зокрема, відносяться проценти, дивіденди, роялті, інвестиційний прибуток, страхові виплати. Будь-які пасивні доходи включаються до складу місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи (п. 164.2 ПК).

Для більшості пасивних доходів установлена ставка ПДФО у розмірі 18 % (п. 167.5 ПК). Однак для деяких видів доходів ст. 170 ПК передбачені особливі правила нарахування (виплати) та оподаткування. Розглянемо їх докладніше.

1. Дивіденди (п. 170.5 ПК). У випадках, прямо зазначених у ПК, дивіденди обкладаються ПДФО за спеціально встановленими ставками:

  • дивіденди, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів або суми, що перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу випущену акцію (корпоративне право). Оскільки дивіденди, що мають такий статус, не залежать від отриманого підприємством прибутку, тому розглядаються податковим законодавством як зарплата з відповідним оподаткуванням: ПДФО – за ставкою 18 %, військовим збором (далі – ВЗ) – за ставкою 1,5 %. У податковому розрахунку за формою № 1ДФ такі дивіденди відображаються з ознакою доходу «101». При цьому ЄСВ на них не нараховується: дивіденди прямо зазначені в п. 14 Переліку № 1170 як виплата, що не включається до бази обкладення ЄСВ;
  • дивіденди за акціями та корпоративними правами на користь фізосіб (резидентів і нерезидентів), нараховані резидентами – платниками податку на прибуток (крім дивідендів, нарахованих за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування), обкладаються ПДФО за ставкою 5 % (пп. 167.5.2 ПК; ЗІР, категорія 103.13). У формі № 1ДФ вони відображаються з ознакою доходу «109» (додаток до Порядку № 4);
  • дивіденди за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, корпоративними правами, нараховані нерезидентами, інститутами спільного інвестування та неплатниками податку на прибуток, обкладаються ПДФО за ставкою 9 % (половина базової ставки) (пп. 167.5.4 ПК). У формі № 1ДФ ці дивіденди відображаються з ознакою доходу «109» (додаток до Порядку № 4);
  • реінвестовані дивіденди, тобто дивіденди, нараховані у вигляді акцій (часток, паїв) на користь фізособи, не обкладаються ПДФО, але тільки якщо таке нарахування не змінює пропорції участі всіх акціонерів (власників) у статутному капіталі (далі – СК) емітента та приводить до збільшення СК на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 165.1.18 ПК). При виконанні цих умов реінвестовані дивіденди не включаються до складу загального місячного (річного) доходу фізособи.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали