Фізособи-нерезиденти можуть отримувати в Україні різні пасивні та інші доходи, не пов'язані з наданням послуг, виконанням робіт або їх трудовою діяльністю.
У цій консультації розповімо про особливості оподаткування таких доходів.
Перелік пасивних доходів для цілей обкладення ПДФО наведений у пп. 14.1.268 ПК. До них, зокрема, відносяться проценти, дивіденди, роялті, інвестиційний прибуток, страхові виплати. Будь-які пасивні доходи включаються до складу місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи (п. 164.2 ПК).
Для більшості пасивних доходів установлена ставка ПДФО у розмірі 18 % (п. 167.5 ПК). Однак для деяких видів доходів ст. 170 ПК передбачені особливі правила нарахування (виплати) та оподаткування. Розглянемо їх докладніше.
1. Дивіденди (п. 170.5 ПК). У випадках, прямо зазначених у ПК, дивіденди обкладаються ПДФО за спеціально встановленими ставками:
- дивіденди, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів або суми, що перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу випущену акцію (корпоративне право). Оскільки дивіденди, що мають такий статус, не залежать від отриманого підприємством прибутку, тому розглядаються податковим законодавством як зарплата з відповідним оподаткуванням: ПДФО – за ставкою 18 %, військовим збором (далі – ВЗ) – за ставкою 1,5 %. У податковому розрахунку за формою № 1ДФ такі дивіденди відображаються з ознакою доходу «101». При цьому ЄСВ на них не нараховується: дивіденди прямо зазначені в п. 14 Переліку № 1170 як виплата, що не включається до бази обкладення ЄСВ;
- дивіденди за акціями та корпоративними правами на користь фізосіб (резидентів і нерезидентів), нараховані резидентами – платниками податку на прибуток (крім дивідендів, нарахованих за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування), обкладаються ПДФО за ставкою 5 % (пп. 167.5.2 ПК; ЗІР, категорія 103.13). У формі № 1ДФ вони відображаються з ознакою доходу «109» (додаток до Порядку № 4);
- дивіденди за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, корпоративними правами, нараховані нерезидентами, інститутами спільного інвестування та неплатниками податку на прибуток, обкладаються ПДФО за ставкою 9 % (половина базової ставки) (пп. 167.5.4 ПК). У формі № 1ДФ ці дивіденди відображаються з ознакою доходу «109» (додаток до Порядку № 4);
-
реінвестовані дивіденди, тобто дивіденди, нараховані у вигляді акцій (часток, паїв) на користь фізособи, не обкладаються ПДФО, але тільки якщо таке нарахування не змінює пропорції участі всіх акціонерів (власників) у статутному капіталі (далі – СК) емітента та приводить до збільшення СК на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (пп. 165.1.18 ПК). При виконанні цих умов реінвестовані дивіденди не включаються до складу загального місячного (річного) доходу фізособи.