Чи можна стягнути з контрагента штраф за прострочення, якщо він не передбачений договором?
Штраф або пеню стягнути з такого контрагента, швидше за все, не вийде, тому що договором це не передбачено . Але є інші механізми впливу на недбайливих боржників. Розповімо про них докладніше.
Пеня та штраф за договором – це різновиди неустойки (ст. 549 ЦК). А неустойка – один зі способів забезпечення виконання договірних зобов’язань (ст. 546 ЦК).
Виходячи з вимог ст. 547 ЦК неустойка повинна бути оформлена в письмовій формі. Тому, якщо в договорі про неустойку нічого не сказано, значить, сторони не домовлялися про її стягнення у випадку порушення договірних зобов’язань.
Важливий нюанс! У деяких випадках неустойка може бути передбачена законом. І тоді стягнути її можна на підставі цієї норми закону, навіть якщо в договорі нічого не прописано. Наприклад, така неустойка передбачена ст. 231 ЦК для господарських зобов’язань, у яких хоча б одна зі сторін відноситься до держсектора економіки, або у випадках, коли порушення пов’язане з виконанням держконтракту або виконання фінансується за рахунок держбюджету або держкредиту. При цьому ч. 2 ст. 231 ГК установлює пеню в розмірі 0,1 % вартості товарів (робіт, послуг), за якими допущено прострочення виконання, за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % зазначеної вартості.
Якщо ж законом відносно вашого зобов’язання нічого не передбачено, то застосувати штраф або пеню до контрагента не вийде. Водночас якщо йдеться про порушення сплати грошового зобов’язання (як у нашій ситуації), то можна скористатися нормами ст. 625 ЦК, згідно з якою боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції (так звані інфляційні), а також 3 % річних від простроченої суми. Ці суми не можна назвати ні штрафом, не пенею, проте це певне покарання для боржника, який порушив грошове зобов’язання (тобто, який несвоєчасно розрахувався).
Як розрахувати 3 % річних і суму інфляційних, покажемо на прикладі.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року