• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи можна перераховувати ціну договору постачання після видачі векселя?

У договорі постачання сторони-резиденти встановили ціну у гривневому еквіваленті інвалютної суми. За умовою договору ціна повинна бути перерахована за курсом на дату оплати товару. За товар покупець розрахувався векселем. Чи може продавець товару пред'явити цей вексель до погашення в сумі більшій, ніж його номінал, на тій підставі, що курс валют виріс? Це вписується в умову договору про перегляд ціни на дату оплати? Чи є заборгованість за векселем заборгованістю за товар? І чи можна тепер узагалі якимось чином перерахувати вартість цього товару в гривнях?

Ні, після розрахунку векселем ціну товару перераховувати вже не можна. Пояснимо чому.

Є законодавча норма: при розрахунках векселем у рамках договору грошові зобов'язання за цим договором припиняються і виникають грошові зобов'язання щодо платежу за векселем (ст. 4 Закону від 05.04.01 р. № 2374-III «Про оборот векселів в Україні», далі – Закон № 2374).

У вашому випадку векселем покупець розплатився за товар за договором постачання. Тому цей договір закрито, його умови виконано, а у вас тепер нові «ролі»: ви вже не продавець і покупець, а векселедавець та утримувач векселя.

Отже, при розрахунках ви повинні керуватися не умовами договору постачання, а умовами, зазначеними у векселі. Зокрема щодо строків і розміру платежу.

І якщо у векселі сума платежу зазначена в гривнях, то ніяких перерахунків за валютним курсом на дату платежу робити вже не потрібно. І вимагати такого перерахунку від контрагента немає підстав.

Крім того, якщо виданий вексель не є процентним, то і розмір платежу за векселем також не можна змінити (немає підстав).

Зрозуміло, що постачальник хоче зберегти реальну вартість грошей в умовах інфляції. А тут сума очікуваної виручки зменшується на очах. Тому на майбутнє в подібних ситуаціях рекомендуємо передбачати розрахунки з використанням процентного векселя. При цьому зважте на таке:

  • процентна ставка повинна бути зазначена в самому векселі – інакше умова про проценти вважатиметься ненаписаною (ст. 5 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі – додаток I до Конвенції від 07.06.30 р., далі – УВЗ);
  • сплата процентів може бути передбачена тільки в простих і переказних векселях, що підлягають оплаті після пред'явлення або в установлений строк після пред'явлення (ст. 5, 77 УВЗ).

І ще один важливий нюанс: умова про проведення розрахунків векселями повинна бути зазначена в договорі постачання (ст. 4 Закону № 2374). Якщо ж спочатку договір не передбачав видачу векселя на оплату поставленого товар, тоді потрібно укласти додаткову угоду до договору. Звичайно, якщо обидві сторони згодні.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи можна перераховувати ціну договору постачання після видачі векселя?