Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи може в результаті інвентаризації перериватися строк позовної давності за заборгованостями?

У процесі інвентаризації кредиторської та дебіторської заборгованості виявлено заборгованість за договором постачання. Підприємству-боржнику був направлений акт звірки розрахунків. Боржник акт підписав і повернув підприємству-кредитору, однак заборгованість погашати не поспішає. Чи переривається строк позовної давності при підписанні акта звірки боржником?

Так, переривається, але є деякі особливості. Пояснимо докладніше.

Інвентаризація кредиторської і дебіторської заборгованостей проводиться для того, щоб звірити документи і записи в реєстрах обліку та перевірити обґрунтованість сум, відображених у відповідних рахунках. Оформляється ця процедура актом інвентаризації (пп. 7.1 розд. III Положення про інвентаризацію активів і зобов'язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879).

За результатами проведеної інвентаризації під­приємство-кредитор направляє всім дебіторам виписки з аналітичних рахунків про їх заборгованість. Ці виписки попередньо пред'являються інвентаризаційній комісії для підтвердження реальності заборгованості. Підприємст­ва-боржники, отримавши виписки, повинні підтвердити заборгованість або заявити свої заперечення.

На практиці такі виписки оформляються як акт звірки розрахунків. Водночас у законі не зазначено, у якому саме вигляді боржнику слід оформити підтвердження або заперечення. Крім того, не встановлено і конкретний строк для повернення актів звірки кредитору.

Єдиної форми документа для звірення суми заборгованості законом теж не встановлено. Акти звірки направляються за формою додатка 1 до наказу Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату від 10.11.98 р. № 148/234/383. Але підприємства мають право самостійно розробляти форми для звірення заборгованості.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали