Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Курсові різниці за «довгими» позиками нерезидентів

05.04.2019 1839 0 0

Для кого: для платників податку на прибуток, що мають значну кредиторську заборгованість за позиками, отриманими від нерезидентів – пов'язаних осіб.

Чому це важливо: від’ємні курсові різниці за такими позиками включаються до витрат періоду і зменшують фінансовий результат до оподаткування (об'єкт обкладення податком на прибуток). Як зізналися фіскали (лист ДФС від 16.11.18 р. № 3327/4/99-99-15-02-02-13, далі – Лист № 3327), їм хотілося б бачити списання таких курсових різниць на інший сукупний дохід із включенням до іншого додаткового капіталу, тобто «мимо» фінансового результату до оподаткування.

Що сталося: Мінфін уважає, що платник не зобов'язаний перекласифіковувати кредиторську заборгованість за позиками на інструменти власного капіталу, а значить, курсові різниці за позиками можуть залишатися у складі витрат (лист Мінфіну від 01.03.19 р. № 35210-06-5/6144, далі – Лист № 6144).

Мета: визначити статті для списання курсових різниць за кредиторською заборгованістю перед нерезидентами за позиками, яка залишається непогашеною тривалий час.

Специфіка ведення українського бізнесу (а точніше – його фінансування) така, що іноземні інвестиції вважають за краще «заводити» не у вигляді внесків до статутного капіталу (далі – СК) підприємств, а у вигляді позик, нерідко навіть безпроцентних. При цьому сторонами кредитного договору часто виступають пов'язані особи: або фірма-нерезидент є засновником фірми-резидента, або засновником (контролером) і резидента і нерезидента є одна й та сама особа тощо. Лояльність кредитора зазвичай виявляється в тому, що строк погашення позики або первісно встановлюється «довгим» (через 5, 10 і більше років), або регулярно продовжується (якщо первісно позика видавалася на короткий час (до 1 року). І нарахуванням штрафів та пені сторони свої відносини не затьмарюють.

Таким чином, підприємство-резидент може мати значні суми кредиторської заборгованості в іноземній валюті перед нерезидентами. Така заборгованість є монетарною (очікується погашення валютою), і тому на кожну дату балансу та/або дату її погашення (повного або часткового) підприємство зобов'язане визначити курсові різниці. Такі курсові різниці відносяться на доходи/витрати періоду, а значить, впливають на величину оподатковуваного прибутку.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали