Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Кредит банку і процентна позика: дисконтувати чи ні?

06.02.2020 4680 0 2

Акценти статті:

  • у яких випадках дисконтувати суму довгострокової заборгованості у вигляді кредиту, отриманого в банку, або позики під процент;
  • як визначити ставку дисконтування;
  • як розрахувати суми доходів і витрат за допомогою Excel;
  • як відобразити в обліку продисконтовану вартість та амортизацію дисконту.

Тема дисконтування довгострокової заборгованості, як і раніше, залишається в «топ» бухгалтерських запитань. Ми вже розглядали (див. «Кого стосується дисконтування довгострокової заборгованості», «Дисконтуємо довгострокову заборгованість в інвалюті») правила дисконтування безпроцентних заборгованостей (безпроцентні позики і векселі). А сьогодні поговоримо про заборгованості, отримані під процент. Зокрема, це можуть бути кредити банків або інших фінансових установ, а також позики (зазвичай інвалютні, отримані від нерезидентів). І здавалося б: якщо на довгострокову заборгованість згідно з договором нараховуються проценти, то дисконтувати її не потрібно.

Але це не зовсім так. Давайте розберемося, чому.

Нагадаємо, що з 29.10.19 р. (дата набуття чинності наказу Мінфіну від 16.09.19 р. № 379) формулювання п. 12 П(С)БО 10 та п. 9 П(С)БО 11 змінилися. І тепер усі довгострокові дебіторські заборгованості та довгострокові зобов'язання (і процентні, і безпроцентні) повинні відображатися в балансі за теперішньою вартістю. А в п. 4 П(С)БО 11 сказано, що теперішня вартість – це дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде необхідна для погашення зобов'язання у процесі звичайної діяльності підприємства.

При розрахунку теперішньої вартості довгострокової заборгованості слід застосовувати ставку дисконту, яка базується на ринковій ставці процента, що використовується в операціях з аналогічними активами (п. 14 П(С)БО 28). Таким чином, під ставкою дисконтування розуміють ймовірну процентну ставку, за якою підприємство змогло б залучити позику (кредит) на аналогічних умовах. При цьому можуть братися до уваги схожі умови отримання позик (кредитів): вид валюти, сума позики, період погашення, територія тощо.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали