Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як обліковувати «малоцінне» поліпшення орендованого об'єкта

07.05.2020 383 0 1

Ситуація. Підприємство – платник податку на прибуток і ПДВ орендує офісну будівлю за договором операційної оренди. У 2020 році підприємство визначає об'єкт обкладення податком прибутку із застосуванням коригувань на всі різниці, передбачені Податковим кодексом (далі – ПК). У травні цього року було прийняте рішення обклеїти вікна в окремих приміщеннях будівлі енергозберігальною плівкою. Вартість придбаної плівки і робіт з її наклеювання становить 6 996 грн (у т. ч. ПДВ – 1 166 грн). Як відобразити в обліку цю операцію?

Для початку потрібно з'ясувати, чим саме є поклейка енергозберігальної плівки – витратами звітного періоду чи поліпшенням орендованого об'єкта. Давайте розберемося.

Будівля, якою підприємство користується за договором операційної оренди, в обліку орендаря відображається на позабалансовому субрахунку 01 «Орендовані необоротні активи» за балансовою (залишковою) і первісною вартістю орендодавця, яка зазначається в договорі оренди. Це випливає з п. 20 Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.03 р. № 561 (далі – Методрекомендації № 561), та опису до субрахунка 01 в Інструкції, затвердженій наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291 (далі – Інструкція № 291).

Згідно із загальним правилом зі ст. 776 Цивільного кодексу (далі – ЦК) орендар зобов'язаний підтримувати орендований об'єкт у справному стані і для цього в разі потреби здійснювати його поточний ремонт. Такий ремонт проводиться для відновлення первісних характеристик об'єкта. При цьому вартість поточного ремонту зазвичай не істотна порівняно з вартістю самого об'єкта. Витрати на такий ремонт основного засобу (далі – ОЗ) включаються до складу витрат звітного періоду (п. 15 П(С)БО 7). Відображаються такі витрати на рахунках 91–94 залежно від сфери використання ОЗ у госпдіяльності підприємства.

Капітальний ремонт об'єкта оренди зазвичай проводить орендодавець.

Про поліпшення орендованого об'єкта йдеться у ст. 778 ЦК. Такі поліпшення можуть здійснюватися тільки зі згоди орендодавця. А якщо орендар не отримав такої згоди, але поліпшив об'єкт і таке поліпшення не можна відокремити від об'єкта оренди, не пошкодивши його, тоді орендар не має права розраховувати на компенсацію здійснених витрат.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали