Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як списати дебіторську заборгованість, не визнану судом?

Ольга Папінова

26.10.2017 2840 0 1

Підприємство відвантажило товар покупцю, але в установлений договором строк оплата не надійшла. У лютому 2017 року підприємство звернулося до суду з позовом про стягнення 500 000 грн. заборгованості. Позовні вимоги господарським судом були задоволені. Однак боржник подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. І в липні 2017 року апеляційний суд частково скасував це рішення і прийняв нове, у якому визнав за боржником тільки частину основного боргу (400 000 грн.). Залишок боргу (100 000 грн., у т. ч. ПДВ – 16 666,67 грн.) суд не визнав (причина: неналежні первинні документи). Чи можна залишок боргу списати на витрати?

Заборгованість списується з балансу, коли її вже не можна визнати активом. Зокрема, коли немає ймовірності, що така заборгованість принесе підприємству будь-які економічні вигоди (п. 5 П(С)БО 10). Зазвичай це відноситься до безнадійної заборгованості.

Для цілей бухобліку дебіторська заборгованість уважається безнадійною, якщо кредитор упевнений у тому, що боржник не поверне йому борг, або якщо минув строк позовної давності за такою заборгованістю (п. 4 П(С)БО 10).

У даному випадку про закінчення строку позовної давності не йдеться, якщо кредитор скористався своїм правом на захист і звернувся до суду. Водночас кредитор не став далі відстоювати свою правоту після рішення апеляційного суду і не звернувся до Вищого спеціалізованого суду з касаційною скаргою. Тому вкрай малоймовірно, що залишок боргу 100 000 грн. буде погашений покупцем. У принципі продавець впевнений, що цю суму він не отримає від боржника.

Таким чином, для цілей бухобліку дебіторську заборгованість у сумі 100 000 грн. (нагадаємо, у цій сумі повинен бути ПДВ) підприємство має право визнати безнадійною і списати її з балансу. При цьому списана заборгованість повинна обліковуватися на позабалансовому субрахунку 071 «Списані активи» не менше трьох років із дати списання.

Якщо резерв сумнівних боргів (далі – РСБ) під дану заборгованість в обліку кредитора:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали