Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як визначити код УКТЗЕД для подарункового набору?

09.12.2021 1465 0 0


Ситуація. Підприємство проводить і продає косметичні товари для догляду за обличчям і тілом у роздрібній мережі. Напередодні новорічних свят великий попит мають набори цих товарів.

Запитання. Як визначити код УКТЗЕД при продажу такого набору, якщо його компоненти мають різні коди УКТЗЕД?


Аналіз ситуації

Ми маємо справу з набором товарів, тому для визначення коду УКТЗЕД набору звернемося до Основних правил інтерпретації Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджених наказом Держмитслужби від 14.07.2020 № 256, далі – Правила № 256). Цей документ складається з окремих правил визначення кодів для різних ситуацій.

Так, для класифікації товарів, які надходять у роздрібний продаж у вигляді наборів, застосовуються правила 3, 3б, 3в.

До уваги! Усі правила, наведені у Правилах № 256, призначені для митного оформлення товарів. Проте їх застосовують і для визначення коду УКТЗЕД при продажу товарів в Україні, оскільки інших правил для цієї мети не затверджено.

Яка комплектація товарів уважається набором у розумінні Правил № 256?

У розд. Х Правил № 256 використовується термін «товари, які надходять у продаж для роздрібної мережі в наборах», при цьому передбачено, що:

  • набір складається мінімум із двох різних виробів, які класифікуються в різних товарних позиціях/підпозиціях. Тобто коди УКТЗЕД товарів, з яких складається набір, мають бути різними на рівні всіх 10 цифр. Наприклад, два флакони шампуня не можуть бути набором у розумінні цих правил, а ось шампунь (код УКТЗЕД 3305 10 00 00) і лак для волосся (код УКТЗЕД 3305 30 00 00) можуть скласти набір;
  • товари в наборі мають бути призначені для задоволення певної потреби або провадження певної діяльності. Наприклад, засоби для догляду за обличчям та засоби для прибирання не можуть бути набором у розумінні вищезгаданих правил, оскільки вони задовольняють різні потреби;
  • товари, що входять до набору, мають бути в придатній для продажу безпосередньо покупцям упаковці і не повинні потребувати перепакування (наприклад, це можуть бути коробки).

Як пропонується визначати код УКТЗЕД для товарів у наборах?

Правила 3б передбачають, що для визначення коду УКТЗЕД товарів у наборах класифікація проводиться за одним або кількома разом узятими компонентами, які надають набору в цілому його основну пізнавальну ознаку.

Наприклад, набір для догляду за руками складається з пом’якшувального крему і бавовняних рукавичок, які надягають після нанесення крему для поліпшення ефекту впливу на шкіру. У цьому випадку кодом УКТЗЕД для такого набору буде код УКТЗЕД крему як основного компоненту для цієї процедури.

Якщо товари не можна класифікувати згідно з правилами 3б, тоді застосовуються правила 3в: береться остання за збільшенням кодів товарна позиція серед тих, які рівною мірою підходять для класифікації цих товарів.

Наприклад, набір «Красива зачіска» складається з лаку для волосся (товарна позиція 3305), бігуді (товарна позиція 9615) і шпильок (товарна позиція теж 9615). Класифікація здійснюється за товарною позицією 9615, цей код і буде в набору.

А як бути, коли товари в наборі мають один код УКТЗЕД?

Якщо товарна позиція (код УКТЗЕД) у товарів у комплекті – однакова, тоді саме її слід зазначити в податковій накладній (далі – ПН) (ІПК ДФС від 04.01.2019 № 65/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, далі – ІПК № 65).

Наприклад, набір складається з денного і нічного крему для обличчя, а в обох цих товарних позицій однаковий код УКТЗЕД 3304. Цей самий код буде і в набору.

Як оформити первинні документи при продажу товарів у наборах?

Первинний документ, що підтверджує факт продажу товарів, відіграє велику роль при складанні ПН. Адже податківці у своїх роз’ясненнях (див., наприклад, ЗІР, категорія 101.16; ІПК № 65) зазначають, що номенклатура товарів продавця в ПН повинна відповідати формулюванню, зазначеному в первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів.

Іншими словами, якщо в ПН у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» зазначено, наприклад: «Набір для догляду за руками», то у видатковій накладній також повинні фігурувати така номенклатура, а не перелік товарів, що входять до цього набору.

А якщо сформований підприємством набір не відповідає набору в розумінні Правил № 256, то як у цьому випадку визначати код УКТЗЕД?

Якщо ваш набір не відповідає умовам із Правил № 256 (див. вище), тоді визначити для таких товарів загальний код не вдасться. У такому разі безпечніше зазначати в ПН кожний товар із набору окремо і також оформляти і первинний документ.

Як визначити базу оподаткування при продажу товарів у наборі?

У цьому випадку слід виходити із сукупної вартості всіх товарів набору. І, згідно з п. 188.1 ПК, базою оподаткування буде договірна ціна, але не нижче:

  • від ціни придбання – для товарів, які придбавали для подальшого перепродажу;
  • звичайної ціни – для продукції власного виробництва.

Чи є ризик блокування ПН при продажу товарів у наборі? Адже через присвоєння одного коду УКТЗЕД набору кількість товарів на «вході» може не відповідати кількості товарів на «виході».

Якщо покупцем є платник ПДВ, то ризик блокування ПН є. Щоб спробувати його уникнути, можна подати Таблицю даних платника ПДВ і в поясненні до неї викласти суть операції.

Якщо ж, як у нашій ситуації, покупцями будуть кінцеві споживачі, тоді ризику блокування ПН немає. Адже ПН, які не видаються покупцеві, підлягають безумовній реєстрації (тобто під моніторинг не потрапляють) (пп. 1 п. 3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали