• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Оренда держмайна: як оформити податкові накладні

24.05.2016 1710 0 2


Акценти цієї статті: підказки орендарю в ситуації, коли орендодавцем є держава:

  • як розподіляти суму орендної плати;
  • на яку базу нараховувати податкові зобов'язання;
  • які особливості оформлення податкової накладної.

Кому платити за оренду держмайна

Припустимо, ви орендуєте нерухоме майно, яке знаходиться у власності держави. Хто в цьому випадку повинен отримувати орендну плату? Відповідь на дане запитання знаходимо в п. 17 Методики, затвердженої постановою КМУ від 04.10.95 р. № 786 (далі – Методика № 786). Для зручності інформацію наводимо в табличній формі.

Об'єкт оренди

Розподіл орендної плати між її отримувачами

до держбюджету

орендодавцю

1

2

3

1. Орендодавець – ФДІУ

Цілісний майновий комплекс (далі – ЦМК)

100 %

Нерухоме майно держпідприємств(за винятком підприємств кінематографії, які відносяться до сфери управління Мінкультури на період до 31.12.16 р.)

70 %

30 %

Примітка. Пунктом 5.4 Типового договору оренди держмайна, затвердженого наказом Фонду держмайна від 23.08.2000 р. № 1774, установлено, що орендар повинен своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату до держбюджету і балансоутримувачу. При цьому в платіжних дорученнях, які оформляє орендар, указується «Призначення платежу» за зразком, який надає орендодавець листом при укладанні договору оренди. Тобто обов'язок розподіляти суму орендного платежу покладається на орендаря.

Майно, яке не ввійшло до статутного фонду держпідприємств, створених у процесі приватизації

100 %

Об'єкти житлового фонду, які не ввійшли до статутного фонду держпідприємств

70 %

30 %

2. Орендодавець – держпідприємство (організація)

ЦМК структурного підрозділу підприємства, нерухоме майно

30 %

70 %

Що потрібно врахувати орендарю – платнику ПДВ

Нагадаємо, що з метою оподаткування здача майна в оренду вважається постачанням послуг.

У загальному випадку орендні операції на території України є об'єктом обкладання ПДВ (пп «б» п. 185.1 Податкового кодексу, далі – ПК). База оподаткування визначається за правилами п. 188.1 ПК.

Однак коли орендодавцем виступає ФДМУ (його регіональні відділення або представництва), тут виникають ПДВ-особливості.

Так, якщо об'єктом оренди є ЦМК (сума орендної плати повністю направляється до держбюджету) – операція не є об'єктом обкладання ПДВ (пп. 196.1.15 ПК). У цьому випадку податкова накладна не складається.

А якщо об'єктом оренди є нерухомість держпідприємств, то орендар повинен оформити три платіжних документи (лист ДПАУ від 04.06.07 р. № 11098/7/16-1517-01):

  • один – на перерахування до бюджету 70 % суми орендної плати без урахування ПДВ;
  • другий – на перерахування держпідприємству 30 % суми орендної плати з урахуванням ПДВ;
  • третій – на перерахування держпідприємству суми ПДВ, яка припадає на частину орендної плати, перерахованої до бюджету.

Держпідприємство на дату першої події нараховує податкові зобов'язання та виписує орендарю податкову накладну на всю суму орендної плати. Орендар має право на податковий кредит при наявності зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.

Приклад
У травні 2016 року орендар отримав в оренду приміщення в держпідприємства. Згідно з умовами договору, сума щомісячної орендної плати становить 50 000 грн. (крім того ПДВ – 10 000 грн.). Орендна плата за перші два місяці оренди (травень і червень) сплачується авансом, цю суму орендар розподіляє таким чином:

  • 70 000 грн. – перераховує до держбюджету;
  • 30 000 грн. і ПДВ у сумі 20 000 грн. – орендодавцю (двома платіжками).

Орендодавець на дату отримання передоплати виписує податкову накладну на всю суму орендної плати за два місяці – 100 000 грн. (крім того ПДВ – 20 000 грн.).

Розглянемо деякі особливості заповнення такої податкової накладної.

Графа 2 розділу Б «Номенклатура товарів/послуг продавця» заповнюється відповідно, наприклад, до договору. Тому в разі отримання плати за послуги оренди тут можна вказати: «Оренда за травень – червень 2016 року»;

Графи 4 і розділу Б «Умовне позначення (українське) і код одиниць виміру товару/послуги» можуть бути заповнені, наприклад, так:

  • варіант 1 – у графі 4 указати «послуга», тоді графа 5 розділу Б не заповнюється, оскільки умовного позначення такої одиниці, як «послуга», немає в Класифікаторі (затверджений наказом Держстандарту від 09.01.97 р. № 8);
  • варіант 2 – у графі 4 указати «грн.», тоді в графі 5 ставиться «2454».

Зверніть увагу! Такий реквізит, як умовне позначення і код одиниці виміру товарів/послуг, не є обов'язковим реквізитом податкової накладної (п. 201.1 ПК). Тому обидва варіанти заповнення не є помилковими і не загрожують податковому кредиту орендаря.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали