Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Валютні обмеження НБУ для експортерів

Ольга Целуйко

08.09.2016 517 0 1

Кожному фінансисту добре відомо: щоб уберегтися від інфляційного ризику, бажано мати грошові надходження в тій самій валюті, у якій номіновано зобов'язання. Цей принцип повною мірою застосуємо до валютних операцій не тільки фізичних осіб, суб'єктів господарювання (далі – СГ), але й держави в цілому.

Українська держава та бізнес мають значні зобов'язання, виражені в інвалюті. Тому НБУ вживає різних заходів, спрямованих на забезпечення стабільного припливу інвалюти в країну та стримання її відпливу із країни. Одним із джерел надходження інвалюти є, як ми знаємо, отримання нових позик на міжнародних фінансових ринках, іншим, більш кращим, – виручка від експорту українських товарів. Активне стимулювання експорту – тренд останнього часу.

При цьому правила проведення операцій в інвалюті суворо регламентовані діючим законодавством. Насамперед це стосується свободи вибору способу та строків розрахунків із нерезидентами. Є й інші тимчасові та постійні (існуючі вже довгі роки) обмеження. НБУ досить часто змінює валютні правила гри, тому бухгалтеру слід бути в курсі актуальних норм валютного регулювання. Про це й ітиметься в консультації.

Обов'язковий продаж іноземної валюти

У листопаді 2012 року у зв'язку із прийняттям Верховною Радою Закону № 5480, який вніс зміни до багатьох нормативно-правових актів, НБУ отримав право:

  • тимчасово вводити обов'язковий продаж валютних надходжень та обмеження на розрахунки готівкою;
  • визначати порядок здійснення взаєморозрахунків у платіжних системах.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали