Акценти цієї статті:
ПДВ при імпорті товарів
У митному режимі імпорту іноземні товари – після сплати всіх митних платежів і виконання всіх необхідних митних формальностей – випускаються у вільний обіг в Україні (ч. 1 ст. 74 МК).
Операція з імпорту товарів обкладається ПДВ за ставками:
Також в окремих випадках імпорт товарів звільняється від обкладення ПДВ – згідно зі ст. 197 ПК, а також підрозд. 2 розд. ХХ ПК.
Коли в імпортера товарів виникають податкові зобов'язання і податковий кредит?
У разі перерахування нерезиденту передоплати в імпортера податкові зобов'язання з ПДВ не виникають (п. 187.11 ПК). Тобто правило першої події тут не діє (як і при експорті товарів).
В імпортера товарів виникають:
Нагадуємо: сплата сум ПДВ на митниці при імпорті товарів згідно з МД потрапляє до формули в системі електронного адміністрування (далі – СЕА) у складі показника ∑Митн, який збільшує ліміт реєстрації.
У разі постачань імпортного товару на митній території України база оподаткування визначається відповідно до п. 188.1 ПК. Тобто виходячи з договірної вартості, але не нижчої за ціну придбання. При цьому ціну придбання слід визначати виходячи із ціни, зазначеної в договорі з нерезидентом, а не з митної вартості (п. 188.1 ПК; ЗІР, категорія 101.06).
У яких рядках декларації з ПДВ відображаються операції з імпорту товарів?
У декларації операція з імпорту товарів відображається в рядку:
На підставі листа коригування до МД митна вартість імпортного товару може як збільшуватися, так і зменшуватися:
Відкоригувати суму ПДВ на підставі листа коригування слід у рядках 12.1.1 або 12.1.2 декларації за звітний період, у якому був оформлений лист коригування до МД (лист Міндоходів від 08.01.14 р. № 58/6/99-99-19-04-02-15).
Нагадуємо, що дані листа коригування до митної декларації потрапляють до формули в СЕА у складі показника ∑Митн, який збільшує або зменшує ліміт реєстрації (залежно від результату коригування).
ПДВ при «імпорті» послуг
Отримувати послуги від нерезидента можна як на території України, так і за її межами.
У разі отримання послуг від нерезидента з місцем їх постачання:
Місце постачання послуг визначається відповідно до п. 186.2, 186.3, 186.4 ПК.
На дату виникнення податкових зобов'язань (тобто на дату оплати послуг нерезидента або на дату оформлення документа, що підтверджує їх отримання) отримувач послуг складає податкову накладну.
У лівому верхньому кутку такої податкової накладної зазначається тип причини 14 «Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерези-дента».
У заголовній частині податкової накладної зазначається (п. 12 Порядку № 957):
Податкова накладна підлягає реєстрації в ЄРПН у загальному порядку. На підставі цієї податкової накладної отримувач послуг нерезидента в одному звітному періоді відображає податкові зобов'язання і податковий кредит із ПДВ.
У яких рядках декларації відображаються операції з «імпорту» послуг?
Отримувач послуг нерезидента відображає в декларації звітного періоду: