Акценти цієї статті:
ПДВ при експорті товарів
Нагадаємо, що в митному режимі експорту українські товари випускаються у вільний обіг за ме-жами України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення (ч. 1 ст. 82 Митного кодексу, далі – МК).
Операція з експорту товарів обкладається ПДВ за ставкою 0 % (пп. «а» пп. 195.1.1 Податкового кодексу, далі – ПК). При експорті товарів, постачання яких на території України звільнене від ПДВ, також застосовується ставка 0 % (п. 195.2 ПК).
Тимчасово звільняється від обкладення ПДВ експорт:
На яку дату в експортера товарів виникають податкові зобов'язання з ПДВ?
Відразу завважимо, що якщо першою подією в експортній операції є отримання передоплати від нерезидента, то на дату отримання такої передоплати в експортера податкові зобов'язання з ПДВ не виникнуть (п. 187.11 ПК).
Податкові зобов'язання при експорті товару виникають на дату оформлення митної декларації (далі – МД), яка підтверджує факт перетину митного кордону України (пп. «б» п. 187.1 ПК). Факт перетину митного кордону України підтверджується оригіналом МД, включаючи лист з позначкою «3/8» форми МД-2 (затверджена постановою КМУ від 21.05.12 р. № 450, далі – Постанова № 450). На зворотному боці цього листа посадовою особою митного органу робиться напис: «Задекларовані в цій МД товари вивезені за межі митної території України в повному обсязі» або «Задекларовані в цій МД товари вивезені за межі митної території України в обсязі такому-то (зазначається кількість і номери товарів у декларації». Такий напис здійснюється на підставі заяви декларанта, поданої в довільній формі до митного органу (п. 31 Положення, затвердженого Постановою № 450, далі – Положення № 450; ЗІР, категорія 101.05).
Таким чином, податкова накладна для нарахування податкових зобов'язань при експорті товарів оформляється на дату фактичного перетину товаром митного кордону України.
База оподаткування визначається за загальними правилами, передбаченими п. 188.1 ПК. Тобто виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів, але не нижче:
Завважимо, що якщо договірна (контрактна) ціна експортовуваних товарів виявиться меншою від зазначеної величини (ціни придбання або собівартості), тоді орган ДФС може наполягати на нарахуванні податкових зобов'язань за ставкою 20 % або 7 % на різницю (ЗІР, категорія 101.09, роз'яснення для випадку, коли звичайна ціна перевищує договірну ціну товару, діяло до 13.08.15 р.).
База оподаткування, виражена в інвалюті, перераховується в гривні за курсом НБУ, який діяв на 0-ву годину дня подання МД для оформлення експорту товарів (п. 391.1 ПК).
Податкова накладна, складена на експортну операцію, покупцеві не видається. Про це робиться позначка в лівому верхньому кутку і зазначається тип причини 07 «Експортні постачання» (п. 9 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.14 р. № 957, далі – Порядок № 957).
У заголовній частині податкової накладної зазначається (п. 12 Порядку № 957):
Завважимо, що такий реквізит податкової накладної, як «Місцезнаходження (податкова адреса) покупця», з 29.07.15 р. не є обов'язковим реквізитом (п. 201.1 ПК). Тому його можна не заповнювати (п. 201.10 ПК; лист ДФС від 29.07.15 р. № 27651/7/99-99-19-03-02-17).
Графи 2–7 табличної частини податкової накладної заповнюються в загальному порядку.
Обсяги постачань (база оподаткування) без урахування ПДВ відображаються у графі 11 (або 12, якщо експорт товарів звільнено від обкладення ПДВ).
Важливий нюанс!
Також нагадуємо, що суми ПДВ, сплачені при купівлі товарів, експорт яких звільнено від ПДВ, включаються до складу податкового кредиту при придбанні (п. 198.2 ПК). При цьому якщо такі товари призначаються або були використані в неоподатковуваних операціях, слід нарахувати податкові зобов'язання (не пізніше останнього календарного дня звітного періоду). Тобто виписати податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у загальному порядку (п. 198.5 ПК).
У яких рядках податкової декларації з ПДВ відображаються операції з експорту товарів?
Операції з експорту товарів відображаються в декларації з ПДВ за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 23.09.14 р. № 966 (далі – декларація):
Ціна постачання (без урахування ПДВ), тобто база оподаткування, є обов'язковим реквізитом податкової накладної. Тому таку помилку краще виправити (незважаючи на те, що ставка ПДВ становить 0 % або ж експортне постачання звільнене від обкладення ПДВ). Особливо радимо це зробити тим платникам ПДВ, які претендують на бюджетне відшкодування.
У цьому випадку на дату виявлення помилки слід оформити розрахунок коригування до раніше виписаної податкової накладної. У декларації результати коригування відображаються, на нашу думку:
ПДВ при «експорті» послуг
Поставляти послуги нерезиденту можна як на території України, так і за її межами.
У разі надання послуг нерезиденту з місцем їх постачання:
Нагадуємо: місце постачання послуг визначається згідно з п. 186.2, 186.3, 186.4 ПК.
Постачання послуг, названих у пп. 195.1.3 ПК (міжнародні перевезення тощо), обкладається ПДВ за ставкою 0 %. Нагадуємо, що вартість послуг з міжнародного перевезення вантажів і пасажирів обкладається ПДВ за ставкою 0 % упродовж усього маршруту, тобто також і на відрізку, який пролягає по території України (за наявності єдиного міжнародного перевізного документа).
Коли виникають податкові зобов'язання з ПДВ при постачанні послуг нерезиденту?
Податкові зобов'язання при постачанні послуг нерезиденту виникають на дату першої події, тобто (п. 187.1 ПК):
База оподаткування при постачанні послуг нерезиденту визначається в загальному порядку згідно з п. 188.1 ПК. Тобто виходячи з договірної (контрактної) вартості, але не нижчої від ціни придбання або собівартості.
Така податкова накладна не видається отримувачеві послуг, про що робиться позначка в лівому верхньому кутку податкової накладної та зазначається тип причини 02 «Постачання неплатникові ПДВ».
У заголовній частині податкової накладної зазначається (п. 12 Порядку № 957):
Інші реквізити податкової накладної, відведені для даних покупця, не заповнюються.
Податкова накладна реєструється в ЄРПН у загальному порядку.
Також завважимо, що з 29.07.15 р. платникам ПДВ надана можливість оформляти зведену податкову накладну в разі, коли постачання послуг неплатникам ПДВ мають ритмічний характер (п. 201.4 ПК). Така податкова накладна складається за всіма операціями з покупцями – неплатниками ПДВ (тобто виписується на загальний обсяг операцій з постачання послуг таким покупцям).
У яких рядках декларації відображаються операції з експорту послуг?
У декларації операція з експорту послуг відображається в рядку: