Посередницькі послуги у сфері ЗЕД
Облік та оподаткування ЗЕД-операцій за участю посередника має свої особливості. Для посередників установлено також особливі норми валютного регулювання. Про що потрібно пам'ятати учасникам правочинів та як обліковувати посередницькі послуги при ЗЕД-операціях, розповімо в консультації.
Правила визнання доходів і витрат ЗЕД-посередника, відображення надходжень і платежів на користь продавця та покупця такі ж, як і при посередництві в Україні (див. «Посередницькі послуги в Україні»).
Але при відображенні в обліку чужих надходжень і платежів, а також їх конвертації в інвалюту можуть виникнути запитання. Їх облік залежить від умов договорів. У договорі слід передбачити, за яким курсом будуть перераховуватися платежі, за чий рахунок будуть відображатися доходи й витрати від курсових різниць.
Зазвичай витрати і доходи від зміни валютного курсу за монетарними статтями – інвалютою та заборгованостями в інвалюті за товари/послуги, які проходять через посередника транзитом, відносять на розрахунки з комітентом (довірителем), оскільки все, що зробив посередник за дорученням, він робив в інтересах замовника. Наприклад, додатково отримана комісіонером вигода належить комітенту (ч. 2 ст. 1014 ЦК), комісіонер має право на відшкодування витрат, понесених ним у зв'язку з виконанням своїх обов'язків за договором комісії (ч. 1 ст. 1024 ЦК). Тому на розрахунки із замовником посередницьких послуг посереднику потрібно відносити різниці, пов'язані зі зміною курсів валют, якщо це прямо прописано в договорі і якщо це в договорі взагалі не зазначене (облік див. у прикладах 1 і 2).
Водночас законодавство не забороняє закладати ризики від зміни курсів валют і обумовлені витрати в суму посередницької винагороди (звичайно, при цьому винагорода повинна бути більша). Адже їх усе одно відшкодовує замовник. Тоді відповідні умови потрібно включити до договору. У цьому випадку доходи і витрати відображає посередник (облік див. у прикладі 3).
Податкові різниці за визнанням курсових різниць ПК не передбачено. Різниці, що виникають при роботі з особливими нерезидентами, у посередника-резидента не виникають, оскільки він не відображає витрат від транзитних сум. Але можуть виникнути, наприклад, у замовника імпортних товарів/послуг.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Отримайте відповідь на своє питання зараз і забезпечте себе від питань в майбутньому. Підпишіться на електронне видання для бухгалтерів і керівників Uteka
Оформити передплату на розділ «Комерція»
Відповідь Вам потрібна прямо зараз?
Бухгалтера довіряють нам - а ми довіряємо БУХГАЛТЕРАМ
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року