• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Посередницькі послуги у сфері ЗЕД

26.09.2018 1648 0 0

Облік та оподаткування ЗЕД-операцій за участю посередника має свої особливості. Для посередників установлено також особливі норми валютного регулювання. Про що потрібно пам'ятати учасникам правочинів та як обліковувати посередницькі послуги при ЗЕД-операціях, розповімо в консультації.

Правила визнання доходів і витрат ЗЕД-посередника, відображення надходжень і платежів на користь продавця та покупця такі ж, як і при посередництві в Україні (див. «Посередницькі послуги в Україні»).

Але при відображенні в обліку чужих надходжень і платежів, а також їх конвертації в інвалюту можуть виникнути запитання. Їх облік залежить від умов договорів. У договорі слід передбачити, за яким курсом будуть перераховуватися платежі, за чий рахунок будуть відображатися доходи й витрати від курсових різниць.

Зазвичай витрати і доходи від зміни валютного курсу за монетарними статтями – інвалютою та заборгованостями в інвалюті за товари/послуги, які проходять через посередника транзитом, відносять на розрахунки з комітентом (довірителем), оскільки все, що зробив посередник за дорученням, він робив в інтересах замовника. Наприклад, додатково отримана комісіонером вигода належить комітенту (ч. 2 ст. 1014 ЦК), комісіонер має право на відшкодування витрат, понесених ним у зв'язку з виконанням своїх обов'язків за договором комісії (ч. 1 ст. 1024 ЦК). Тому на розрахунки із замовником посередницьких послуг посереднику потрібно відносити різниці, пов'язані зі зміною курсів валют, якщо це прямо прописано в договорі і якщо це в договорі взагалі не зазначене (облік див. у прикладах 1 і 2).

Водночас законодавство не забороняє закладати ризики від зміни курсів валют і обумовлені витрати в суму посередницької винагороди (звичайно, при цьому винагорода повинна бути більша). Адже їх усе одно відшкодовує замовник. Тоді відповідні умови потрібно включити до договору. У цьому випадку доходи і витрати відображає посередник (облік див. у прикладі 3).

Податкові різниці за визнанням курсових різниць ПК не передбачено. Різниці, що виникають при роботі з особливими нерезидентами, у посередника-резидента не виникають, оскільки він не відображає витрат від транзитних сум. Але можуть виникнути, наприклад, у замовника імпортних товарів/послуг.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали