Перерахування дивідендів в інвалюту здійснюється за курсом на день їх виплати іноземному інвестору
У своєму листі від 26.11.18 р. № 40-0006/63031 (далі – Лист № 63031) НБУ надав роз’яснення щодо купівлі/перерахування інвалюти для виплати дивідендів іноземним інвесторам.
Як відомо, порядок використання прибутку, у тому числі для виплати дивідендів, установлюється установчими документами підприємства. Рішення про виплату дивідендів затверджується на загальних зборах учасників. Якщо отримувач дивідендів – нерезидент, він найчастіше хоче отримати дивіденди в інвалюті.
Але українські підприємства ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову звітність у гривнях. Хоча на вимогу користувачів фінансова звітність може бути додатково перерахована в іноземну валюту (ст. 5 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV). І якщо прийнято рішення про виплату іноземному інвестору дивідендів в інвалюті, тоді потрібно визначити порядок перерахування суми нарахованих у гривнях дивідендів в інвалюту.
Досить часто в рішенні про виплату дивідендів фіксують курс перерахування на дату прийняття рішення. Але тоді може скластися така ситуація. Наприклад, 04.04.18 р. прийнято рішення про виплату дивідендів у сумі 270 000 грн., що становить на дату підписання протоколу загальних зборів 10 000 дол. США (за курсом НБУ – 27 грн. за 1 дол. США). Однак на дату виплати дивідендів (15.05.18 р.) курс НБУ становить 27,50 грн. за 1 дол. США. Тобто для виплати дивідендів у сумі 10 000 дол. США буде потрібно більше ніж 270 000 грн.
А згідно з діючим законодавством емітент повинен подати до банку рішення про виплату дивідендів як документ-підставу. При цьому забороняється для купівлі інвалюти з метою виплати дивідендів використовувати суму в гривнях, яка перевищує суму дивідендів у гривнях, визначену у відповідному рішенні емітента (абзац четвертий пп. «б» п. 2 гл. 3 розд. II Положення про порядок та умови торгівлі інвалютою, затвердженого постановою Правління НБУ від 10.08.05 р. № 281, зі змінами, що внесені постановою Правління НБУ від 15.06.17 г. № 55 та набули чинності із 26.06.17 р.).
Іншими словами, у нашому прикладі – що б там не було записано в рішенні – треба виплатити інвестору 270 000 грн. А скільки це коштуватиме в доларах – залежить від офіційного курсу (для власної інвалюти) або фактичного курсу (при купівлі інвалюти) на дату виплати. У такій ситуації банк може не прийняти від клієнта рішення про виплату дивідендів із зафіксованою в ньому сумою 10 000 дол. США, оскільки на дату виплати ця сума не відповідає еквіваленту 270 000 грн.
Що ж робити підприємству для того, щоб виконати вимоги законодавства? Ми рекомендуємо в рішенні про виплату дивідендів указувати тільки суму в гривнях. Тоді в банку не буде приводу відмовити в прийнятті такого документа як підстави для виплати.
А якщо ви хочете виплатити дивіденди інвалютою, тоді – як уважає НБУ в Листі № 63031 – треба перерахувати нараховану в гривнях суму дивідендів в інвалюту за офіційним (або фактичним) курсом на дату виплати. На думку НБУ, згідно з аналогією застосування правових норм такий підхід у принципі відповідає загальній нормі законодавства, установленій в ст. 533 Цивільного кодексу: якщо в зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, то сума, що підлягає сплаті в гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлено договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Те саме можна сказати і про згадану в Листі № 63031 спеціальну норму, установлену в ст. 5 Закону від 19.03.96 р. № 93/96-ВР «Про режим іноземного інвестування». У ній сказано, що при реінвестиціях прибутку, доходу та інших коштів, отриманих у валюті України внаслідок іноземних інвестицій, перерахування інвестиційних сум здійснюється за офіційним курсом валюти України, визначеним Нацбанком на дату фактичного здійснення реінвестиції.
Коментарі до матеріалу