Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перерахування дивідендів в інвалюту здійснюється за курсом на день їх виплати іноземному інвестору

10.01.2019 1451 0 1

У своєму листі від 26.11.18 р. № 40-0006/63031 (далі – Лист № 63031) НБУ надав роз’яснення щодо купівлі/перерахування інвалюти для виплати дивідендів іноземним інвесторам.

Як відомо, порядок використання прибутку, у тому числі для виплати дивідендів, установлюється установчими документами підприємства. Рішення про виплату дивідендів затверджується на загальних зборах учасників. Якщо отримувач дивідендів – нерезидент, він найчастіше хоче отримати дивіденди в інвалюті.

Але українські підприємства ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову звітність у гривнях. Хоча на вимогу користувачів фінансова звітність може бути додатково перерахована в іноземну валюту (ст. 5 Закону від 16.07.99 р. № 996-XIV). І якщо прийнято рішення про виплату іноземному інвестору дивідендів в інвалюті, тоді потрібно визначити порядок перерахування суми нарахованих у гривнях дивідендів в інвалюту.

Досить часто в рішенні про виплату дивідендів фіксують курс перерахування на дату прийняття рішення. Але тоді може скластися така ситуація. Наприклад, 04.04.18 р. прийнято рішення про виплату дивідендів у сумі 270 000 грн., що становить на дату підписання протоколу загальних зборів 10 000 дол. США (за курсом НБУ – 27 грн. за 1 дол. США). Однак на дату виплати дивідендів (15.05.18 р.) курс НБУ становить 27,50 грн. за 1 дол. США. Тобто для виплати дивідендів у сумі 10 000 дол. США буде потрібно більше ніж 270 000 грн.

А згідно з діючим законодавством емітент повинен подати до банку рішення про виплату дивідендів як документ-підставу. При цьому забороняється для купівлі інвалюти з метою виплати дивідендів використовувати суму в гривнях, яка перевищує суму дивідендів у гривнях, визначену у відповідному рішенні емітента (абзац четвертий пп. «б» п. 2 гл. 3 розд. II Положення про порядок та умови торгівлі інвалютою, затвердженого постановою Правління НБУ від 10.08.05 р. № 281, зі змінами, що внесені постановою Правління НБУ від 15.06.17 г. № 55 та набули чинності із 26.06.17 р.).

Іншими словами, у нашому прикладі – що б там не було записано в рішенні – треба виплатити інвестору 270 000 грн. А скільки це коштуватиме в доларах – залежить від офіційного курсу (для власної інвалюти) або фактичного курсу (при купівлі інвалюти) на дату виплати. У такій ситуації банк може не прийняти від клієнта рішення про виплату дивідендів із зафіксованою в ньому сумою 10 000 дол. США, оскільки на дату виплати ця сума не відповідає еквіваленту 270 000 грн.

Що ж робити підприємству для того, щоб виконати вимоги законодавства? Ми рекомендуємо в рішенні про виплату дивідендів указувати тільки суму в гривнях. Тоді в банку не буде приводу відмовити в прийнятті такого документа як підстави для виплати.

А якщо ви хочете виплатити дивіденди інвалютою, тоді – як уважає НБУ в Листі № 63031 – треба перерахувати нараховану в гривнях суму дивідендів в інвалюту за офіційним (або фактичним) курсом на дату виплати. На думку НБУ, згідно з аналогією застосування правових норм такий підхід у принципі відповідає загальній нормі законодавства, установленій в ст. 533 Цивільного кодексу: якщо в зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, то сума, що підлягає сплаті в гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлено договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Те саме можна сказати і про згадану в Листі № 63031 спеціальну норму, установлену в ст. 5 Закону від 19.03.96 р. № 93/96-ВР «Про режим іноземного інвестування». У ній сказано, що при реінвестиціях прибутку, доходу та інших коштів, отриманих у валюті України внаслідок іноземних інвестицій, перерахування інвестиційних сум здійснюється за офіційним курсом валюти України, визначеним Нацбанком на дату фактичного здійснення реінвестиції.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали