• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Який порядок нарахування і сплати пені за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД?

Ольга Целуйко

11.09.2015 980 0 0

Підприємство відвантажило на експорт товари, але виручка за них надійшла з порушенням граничного строку розрахунків за експортом (90 днів). Яка передбачена відповідальність за це порушення?

Граничний строк розрахунків за експортом становить на сьогодні 90 днів із дати митного оформлення експортовуваної продукції (ст.1 Закону від 23.09.94 р. № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», далі – Закон № 185; п.1 постанови Правління НБУ від 03.06.15 р. № 354). Відлік 90 днів починається з наступного календарного дня після дня оформлення митної декларації (п. 2.2 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 24.03.99 р. № 136).

Порушення резидентами законодавчо встановленого строку (крім тих, хто провадить свою діяльність у зоні АТО) тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 % суми неотриманої виручки, перерахованої в гривні за курсом НБУ на день виникнення заборгованості (ст. 4 Закону № 185). Нагадаємо, що протягом дня діє курс, установлений у попередній день (п. 9 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 496). Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суму неотриманої виручки.

Фінансові санкції у вигляді пені за порушення законодавства у сфері ЗЕД уважаються грошовими зобов'язаннями платника податків (пп. 14.1.39 Податкового кодексу, далі – ПК).

Відповідальними за застосування штрафних (фінансових) санкцій і пені (тобто за своєчасність, достовірність і повноту нарахування суми штрафу), зокрема за порушення у сфері ЗЕД, є контролюючі органи, тобто органи ДФС (пп. 54.3.3 ПК). При цьому підприємство несе відповідальність за своєчасне і повне погашення пені (тобто нарахованого узгодженого грошового зобов'язання) і має право оскаржити зазначену суму відповідно до норм ПК (п. 54.5 ПК).

Інформацію про порушення підприємством-екс­портером строку зарахування валютної виручки органам ДФС надає банк, що обслуговує підприємство. Як правило, після цього податкові органи направляють підприємству-порушникові запит про подання документів за відповідним ЗЕД-контрактом. Мета запиту – перевірити передану банком інформацію і провести розрахунок пені. Якщо порушення підтверджено, то ДФС призначає перевірку і направляє підприємству-порушнику повідомлення-рішення.

Зверніть увагу: під перевірку підпадають тільки підприємства, у яких обсяг доходу за попередній календарний рік становить 20 млн грн. та вище, а також ті, хто ввозить, виробляє та/або реалізує підакцизну продукцію без прив’язки до обсягу доходу. Інші підприємства підпадають під дію мораторію, уведеного Законом від 28.12.14 р. № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи». Урахуйте, що після закінчення періоду дії мораторію під час перевірки порушення буде виявлене, так що нарахування пені уникнути не вдасться.

Підприємство-експортер зобов'язане сплатити нараховану суму пені протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення. Виняток становлять випадки, коли протягом зазначеного строку підприємство починає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п. 57.3 ПК). У цьому випадку строк сплати починає відлічуватися з дати узгодження суми грошового зобов'язання (пені).

Несплата пені в законодавчо встановлений строк розглядається як податковий борг (пп. 14.1.175 ПК) і тягне за собою накладення штрафів у розмірі (п. 126.1 ПК):

· 10 % суми погашеного податкового боргу, якщо прострочення становить 30 днів (включно), що настають за останнім днем строку сплати пені;

· 20 % суми податкового боргу, якщо прострочення перевищило 30 днів.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Який порядок нарахування і сплати пені за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД?