• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як правильно утримати податок на доходи нерезидента, що надає послуги з перевезення?

Ольга Целуйко

03.10.2015 486 0 0

Нерезидент надає підприємству послуги з перевезення . Як розрахувати суму податку на доходи нерезидента? Яка відповідальність передбачена за несплату податку?

Нерезиденти, що отримують доходи в Україні, зобов'язані сплачувати податок з таких доходів. Порядок оподаткування доходів нерезидентів прописано в п. 141.4 Податкового кодексу (далі – ПК). У загальному випадку застосовується став-ка 15 %. При виплаті деяких видів доходів застосовуються інші ставки. Так, до доходів, якы сплачуються нерезиденту за договорами фрахту(перевезення) 6 % (пп. 141.4.4 ПК).

Якщо міжнародним договором установлено ін-ший порядок оподаткування доходів, то застосовуються норми саме міжнародного договору. Дізнатися, чи укладений із країною нерезидента договір про уникнення подвійного оподаткуван-ня, можна з листа ДФС від 30.01.15 р. № 2809/7/99-99-12-01-03-17. Щоб скористатися нормами міжнародного договору, у якому ставки податку за конкретним видом доходу можуть бути менші, ніж в Україні, нерезидент повинен відповідати вимогам ст. 103 ПК, тобто бути:

  • бенефіціарним (фактичним) отримувачем доходу. При цьому бенефіціаром не може бути агент, номінальний власник або посередник за таким доходом;
  • резидентом країни, з якою укладено договір про уникнення подвійного оподаткування. Цей факт повинен бути підтверджений довідкою або її нотаріально засвідченою копією.

Таку довідку видає компетентний орган країни нерезидента. Довідка повинна бути легалізована і перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ПК). Легалізація передбачає переклад довідки українською мовою і засвідчення перекладу нотаріусом (ст. 79 Закону від 02.09.93 р. № 3425-XII «Про нотаріат»). Якщо довідка складена на території держав – учасників Гаазької конвенції від 05.10.61 р., то її може завірити апостилем уповноважений орган країни нерезидента.

За повноту і своєчасність перерахування податку до бюджету відповідає резидент України (платник податків), який здійснює таку виплату нерези-денту. Нагадаємо, до резидентів, які зобов'язані утримувати і перераховувати до бюджету податок на доходи нерезидента, зокрема, належать юрособи, які створені та провадять свою діяльність згідно з українським законодавством за місцезнаходженням на території або за межами України (пп. 14.1.213 ПК).

Податок утримується із суми і за рахунок нарахованого нерезиденту доходу і перераховується до бюджету під час його виплати (пп. 141.4.2 ПК).

Зверніть увагу: при укладенні договорів з нерезидентами заборонено включати до них податкові застереження, згідно з якими підприємства, що виплачують доходи, приймають на себе зобов'язання зі сплати податків на доходи нерезидентів (тобто сплачують податок за свій рахунок) (п. 141.4.9 ПК). Таким чином, до банку слід подати два платіжних доручення: на суму доходу (за вирахуванням податку), що сплачується на користь нерезидента, і на суму податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Податок слід розрахувати виходячи із суми виплачуваного доходу за курсом НБУ на дату такої виплати.

За ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків п. 127.1 ПК передбачена відповідальність у вигляді штрафів у розмірі 25 % суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, учинені повторно протягом 1 095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 % суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету; учинені втретє і більше – 75 % зазначеної суми.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Як правильно утримати податок на доходи нерезидента, що надає послуги з перевезення?