Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як формувати РСБ за заборгованістю в іноземній валюті

Ірина Єгорова

11.04.2016 1270 0 1

Корисна норма бухобліку: під сумнівну дебіторську заборгованість (далі – ДЗ) в іноземній валюті можна створювати резерв сумнівних боргів (далі – РСБ) (п. 7 П(С)БО 10), у тому числі за методом застосування абсолютної суми сумнівної заборгованості.

Застосовуємо норму – отримуємо вигоду: монетарна ДЗ в інвалюті перераховується за курсом НБУ на кожну дату балансу (п. 8 П(С)БО 21). Якщо курс НБУ росте, то сума додатної курсової різниці за монетарною ДЗ нівелюється витратами на коригування РСБ і податок на прибуток не переплачується.

Під валютну ДЗ підприємство має право (і зобов'язане) формувати РСБ точно так, як і під будь-яку іншу ДЗ. Проте якщо РСБ формується за методом абсолютної суми сумнівної заборгованості, то потрібно зважати на специфіку валютних операцій. При цьому формування РСБ платникові податку на прибуток, чий чистий дохід не перевищує 20 млн грн., може бути вигідним. Розповімо докладніше.

По-перше, ДЗ покупців в іноземній валюті є монетарною статтею (п. 4 П(С)БО 21). А отже, її оцінка переглядається на кожну дату балансу із застосуванням курсу НБУ, який діє на цю дату, що призводить до виникнення курсових різниць (п. 7, 8 П(С)БО 21).

По-друге, метод абсолютної суми сумнівної заборгованості припускає формування РСБ у розмірі 100 % суми заборгованості. Це означає, що оскільки заборгованість на дату балансу перераховується (із застосуванням курсу НБУ на цю дату) і її сума в гривнях міняється, то на дату формування РСБ, установлену обліковою політикою (нагадаємо, резерв може формуватися щоквартально або раз на рік), РСБ теж треба перерахувати.

Приклад
Підприємство формує РСБ щоквартально. 11.08.15 р. підприємство відвантажило товар нерезиденту на суму 10 000 дол. США за курсом НБУ 21,26 грн. за 1 дол. США. У листопаді 2015 року строк оплати за договором минув, нерезидент за товар не розплатився і підприємство подало на нього до суду. На 31.12.15 р. підприємство сформувало РСБ за заборгованістю нерезидента внаслідок прострочення оплати (курс НБУ на цю дату – 24 грн. за 1 дол. сша). На 31.03.16 р. курс НБУ становив 26,22 грн. за 1 дол. США. За заборгованістю була відображена курсова різниця і перераховано РСБ.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали