Завершуємо рік: шпаргалка для бухгалтера
Із 7 липня 2018 року набув чинності Закон від 21.06.18 р. № 2473–VIII, (далі – Закон № 2473), який повинен забезпечити перехід до принципово нової ліберальної та прозорої системи валютного регулювання. Закон уводиться в дію через сім місяців – із 7 лютого 2019 року. У консультації проаналізуємо основні нововведення та зміни в сфері валютного регулювання.
У ст. 2 Закону № 2473 проголошено принцип вільного здійснення валютних операцій фізичними та юридичними особами, а термін «валютний контроль» замінено на «валютний нагляд». Це цілком відповідає європейським принципам валютного регулювання, що забезпечують насамперед вільний рух капіталу, пов'язаний із залученням інвестицій, кредитів (Директива Ради ЄС 88/361 ЄЕС від 24.06.88 р., гл. 7 «Поточні платежі та рух капіталу» Угоди про Асоціацію з ЄС, затвердженої Законом № 1678).
Ці принципи Україна повинна впровадити до 2021 року відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, тому імплементація вимог європейського законодавства буде розтягнута в часі.
Закон № 2473, заснований на принципі «дозволено все, що прямо не заборонено», виглядає дуже по-європейськи. На основі цього базового документа НБУ планує розробити сім ключових нормативних актів, які консолідують і вдосконалять наявну на сьогодні нормативну базу в сфері валютного регулювання (за даними НБУ – 56 актів). Назвемо ці документи за напрямами регулювання: