16 актуальних запитань про нерезидентський податок
Підприємство – платник податку на прибуток виплачує доходи нерезиденту-юрособі. Признається, що не завжди вдається «справитися» з оподаткуванням цих доходів. Бувають сумніви, чи все зроблено правильно. Така ситуація – далеко не поодинока. Тому сьогодні ми відповімо на запитання, які виникають у багатьох підприємств, що мають ділові стосунки з іноземними контрагентами.
При будь-якій виплаті нерезиденту бухгалтер спочатку з’ясовує, як учинити: треба оподатковувати цей дохід в Україні чи нерезидент сплатить податок із цього доходу у своїй країні? Тому перше запитання:
При виплаті доходу нерезиденту податок необхідно утримувати тільки в тому випадку, якщо це виплата з українського джерела. У пп. 141.4.1 Податкового кодексу (далі – ПК) наведено перелік таких доходів. У формулюванні названого підпункту це «доходи з джерелом їх походження з України».
Здавалося б, що простіше? Звірилися з переліком і дізналися, треба утримувати дохід у кожному конкретному випадку чи ні. Проте заковика в тому, що цей перелік не є винятковим. Адже крім прямо названих там доходів у вигляді процентів, дивідендів, роялті, доходів від фрахту, інжинірингу тощо у пп. «й» пп. 141.4.1 ПК ідеться про «інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України». Таким іншим доходом є, наприклад, сума неустойки, яку платник податків нарахував на користь нерезидента за невиконання договірних і платіжних зобов’язань у вигляді штрафу, пені (див. Індивідуальну податкову консультацію (далі – ІПК) ДФС від 19.04.18 р. № 1719/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).
Крім того, є виняток. Не обкладаються нерезидентським податком виручка нерезидента від реалізації резидентові товарів, робіт, послуг або інші види компенсації вартості товарів, робіт, послуг, отриманих від нерезидента. Зазначені доходи названі в пп. «й» пп. 141.4.1 ПК винятком із загального правила.
Наприклад, резидент заплатив нерезиденту за огляд пошкоджених транспортних засобів. Це плата за послугу. Отже, такий дохід не обкладається нерезидентським податком. Про це сказано в ІПК ДФС від 16.01.20 р. № 148/6/99-00-07-02-02-06/ІПК). І при цьому зазначено, що для цілей оподаткування кожен конкретний випадок надання послуг нерезидентом повинен розглядатися з огляду на умови договору на надання послуг, обставини, які мали місце при здійсненні господарської операції, та інформацію з первинних документів, що супроводжують операцію.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року