Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

16 актуальних запитань про нерезидентський податок

28.02.2020 970 0 1

Підприємство – платник податку на прибуток виплачує доходи нерезиденту-юрособі. Признається, що не завжди вдається «справитися» з оподаткуванням цих доходів. Бувають сумніви, чи все зроблено правильно. Така ситуація – далеко не поодинока. Тому сьогодні ми відповімо на запитання, які виникають у багатьох підприємств, що мають ділові стосунки з іноземними контрагентами.

При будь-якій виплаті нерезиденту бухгалтер спочатку з’ясовує, як учинити: треба оподатковувати цей дохід в Україні чи нерезидент сплатить податок із цього доходу у своїй країні? Тому перше запитання:

При виплаті доходу нерезиденту податок необхідно утримувати тільки в тому випадку, якщо це виплата з українського джерела. У пп. 141.4.1 Податкового кодексу (далі – ПК) наведено перелік таких доходів. У формулюванні названого підпункту це «доходи з джерелом їх походження з України».

Здавалося б, що простіше? Звірилися з переліком і дізналися, треба утримувати дохід у кожному конкретному випадку чи ні. Проте заковика в тому, що цей перелік не є винятковим. Адже крім прямо названих там доходів у вигляді процентів, дивідендів, роялті, доходів від фрахту, інжинірингу тощо у пп. «й» пп. 141.4.1 ПК ідеться про «інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України». Таким іншим доходом є, наприклад, сума неустойки, яку платник податків нарахував на користь нерезидента за невиконання договірних і платіжних зобов’язань у вигляді штрафу, пені (див. Індивідуальну податкову консультацію (далі – ІПК) ДФС від 19.04.18 р. № 1719/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Крім того, є виняток. Не обкладаються нерезидентським податком виручка нерезидента від реалізації резидентові товарів, робіт, послуг або інші види компенсації вартості товарів, робіт, послуг, отриманих від нерезидента. Зазначені доходи названі в пп. «й» пп. 141.4.1 ПК винятком із загального правила.

Наприклад, резидент заплатив нерезиденту за огляд пошкоджених транспортних засобів. Це плата за послугу. Отже, такий дохід не обкладається нерезидентським податком. Про це сказано в ІПК ДФС від 16.01.20 р. № 148/6/99-00-07-02-02-06/ІПК). І при цьому зазначено, що для цілей оподаткування кожен конкретний випадок надання послуг нерезидентом повинен розглядатися з огляду на умови договору на надання послуг, обставини, які мали місце при здійсненні господарської операції, та інформацію з первинних документів, що супроводжують операцію.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали