Багатокомпонентні основні засоби
У ситуації, коли об'єкт основних засобів (далі – ОЗ) складається з різних частин, у бухгалтера виникає запитання: як вести облік такого об'єкта? Оприбуткувати його як один об'єкт ОЗ чи як декілька? Із консультації ви дізнаєтеся про правила оприбуткування цих об'єктів.
Одиницею обліку ОЗ є окремий об'єкт ОЗ (п. 7 П(С)БО 7). Об'єктом ОЗ може бути (п. 4 П(С)БО 7, п. 4 Методрекомендацій № 561):
- закінчений пристрій з усіма пристосуваннями та приладдям до нього;
- конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
- відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів, які мають для свого обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, у результаті чого кожний предмет може виконувати свої функції. При цьому такий комплекс може виконувати свою роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;
- інший актив, що відповідає критеріям ОЗ, або частина такого активу, контрольованого підприємством.
Якщо окремий об'єкт ОЗ складається із частин, що мають різні строки корисного використання (експлуатації), то кожна з таких частин може бути визнана в обліку окремим об'єктом ОЗ з окремим інвентарним номером (п. 4 П(С)БО 7, п. 8 Методрекомендацій № 561).
Таким чином, багатокомпонентний ОЗ можна обліковувати як один об'єкт – комплекс або компоненти ОЗ – як окремі об'єкти ОЗ. Який варіант обрати, бухгалтер вирішує сам, опираючись на своє професійне судження.
Приймаючи рішення про окремий облік компонентів ОЗ, ви повинні оцінити всі недоліки й переваги такого обліку. Компоненти ОЗ доцільно обліковувати окремо, коли вони підлягають:
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року