Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бухоблік податку на прибуток

Юлія Гужел

13.09.2017 10104 0 2

Для відображення податку на прибуток у бухобліку призначено однойменний рахунок 98. На цьому рахунку відображається нарахований поточний податок на прибуток, зазначений у декларації, відстрочені податкові активи (далі – ВПА) і відстрочені податкові зобов'язання (далі – ВПЗ), які за підсумками звітного року в обліку згортаються. Тобто при нарахуванні податку рахунок 98 кореспондує з рахунками 17 «Відстрочені податкові активи», 54 «Відстрочені податкові зобов'язання» і субрахунком 641 «Розрахунки за податками».

Одне із запитань, яке цікавить бухгалтерів: коли відображати у фінансовій звітності податок на прибуток за звітний період? Адже податок розраховується після того, як стане відомий бухгалтерський фінрезультат. Відповідь на це запитання знайдемо в нормах П(С)БО 17.

Відповідно до п. 14, 15 цього стандарту дебіторська заборгованість і зобов'язання з податку на прибуток, а також ВПА і ВПЗ відображаються в окремих статтях балансу. У проміжній звітності суми ВПА і ВПЗ можуть указуватися в розмірі, визначеному на 31 грудня попереднього звітного року, а у фінзвітності будуть наведені тільки суми поточного податку на прибуток. При цьому станом на 31 грудня поточного звітного року проводиться коригування сум відстроченого податку. Із даних норм випливає, що податок на прибуток, розрахований за поточний звітний період, відображається в балансі на дату певного звітного періоду. Наприклад, при розрахунку податку на прибуток за три квартали нарахований у декларації податок буде відображатися у фінзвітності за 9 місяців (станом на 30 вересня). А податок на прибуток із декларації та відстрочений податок, розраховані за результатами року, потраплять у фінзвітність за поточний рік.

Розглянемо на прикладах бухгалтерський облік податку на прибуток.

ПРИКЛАД 1
Нарахування податку на прибуток за 9 місяців

(грн.)

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали