Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як стягнути борг за госпдоговором через суд

03.09.2018 2127 0 1

Якщо ваш контрагент не розрахувався з вами, у вас є право стягнути заборгованість через суд. Як це правильно зробити, розказано нижче в консультації. Ви дізнаєтеся: до якого суду і в які строки слід звертатися, яку суму судового збору доведеться сплатити при поданні позову, які документи потрібно додати до позовної заяви тощо.

Спори, які виникають між суб'єктами господарювання (юридичними особами і фізособами-підприємцями), підсудні господарським судам (ст. 20 ГПК). Тобто ви повинні подати господарський позов.

За загальним правилом (ст. 27 ГПК) господарський позов подається до суду за місцем знаходження відповідача (боржника), яке зазначене в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР).

Проте в деяких ситуаціях позивач може вибирати, до якого саме господарського суду йому звернутися (ст. 29 ГПК). Наприклад, коли:

  • у спорі декілька відповідачів – позов подається за місцезнаходженням одного з них (кредитор сам вибирає такого відповідача);
  • позов пред'являється до філії/представництва юрособи – такий позов може бути поданий як за адресою юрособи, так і за місцезнаходженням такої філії/представництва;
  • у договорі, який є предметом спору, зазначене місце його виконання – позов може бути поданий як за місцезнаходженням кредитора, так і до місцевого господарського суду;
  • ідеться про відшкодування шкоди, завданої майну, – тоді позов можна подати за місцезнаходженням такого майна.

На замітку! Статтею 30 ГПК установлена виключна підсудність для деяких справ. Наприклад, спори, які випливають з договорів перевезення, розглядаються тільки за місцезнаходженням перевізника. А спори, пов’язані з нерухомістю, розглядаються тільки за місцем розташування цієї нерухомості.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали