• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підприємець – платник єдиного податку торгує пивом: коли треба застосовувати РРО?

1. Підприємець – платник єдиного податку другої (або третьої) групи з доходом менше 1 млн грн. в одній і тій самій торговельній точці реалізує виключно продовольчі товари і пиво в пляшках і бляшанках. Яким чином йому слід проводити готівкові розрахунки з покупцями і який розрахунковий документ при цьому видавати:

– чи потрібно обов'язково застосовувати РРО і видавати покупцям чек РРО,

– чи замість РРО можна застосовувати книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) та розрахункові книжки (далі – РК) й видавати покупцям розрахункові квитанції,

– чи можна обійтися і без РРО, і без КУРО з РК, а видавати покупцям розрахунковий документ довільної форми (наприклад, товарний чек)?


Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265), дія якого поширюється на всіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі.

Постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336 затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким у певних випадках дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням РК та КУРО (далі – Перелік № 1336), а також установлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування РРО є обов'язковим.

Так, відповідно до п. 1 Переліку № 1336 дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО з використанням РК та КОРО підприємцям – платникам єдиного податку, які здійснюють роздрібну торгівлю продовольчими товарами та пивом у пляшках і бляшанках (за умови, що вони не продають інші підакцизні товари).

Законом від 28.12.14 р. № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон № 71) внесено зміни до Закону від 19.12.95 р. № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон № 481) та пиво віднесено до алкогольних напоїв.

Відповідно до ст. 15 Закону № 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. При цьому однією з умов отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім столових вин) є наявність зареєстрованого належним чином РРО (КОРО).

Оскільки пиво віднесено до алкогольних напоїв, підприємці – платники єдиного податку другої та третьої груп, які здійснюють роздрібну торгівлю продовольчими товарами та пивом у пляшках і бляшанках, за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів, мають право проводити розрахункові операції без застосування РРО із використанням РК та КОРО – до досягнення протягом календарного року обсягу доходу в розмірі 1 млн грн.

У разі перевищення в календарному році обсягу доходу в 1 млн грн. застосування РРО є обов’язковим.


2. Підприємець – платник єдиного податку другої (або третьої) групи з доходом менше 1 млн грн. в одній і тій самій торговельній точці реалізує продовольчі товари, пиво в пляшках і бляшанках та пиво на розлив. Яким чином йому слід проводити готівкові розрахунки з покупцями і який розрахунковий документ при цьоиу видавати?


У разі реалізації пива на розлив є вимоги, які підприємець має виконати.

Згідно з п. 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою КМУ від 30.07.96 р. № 854 (далі – Прави-ла № 854), продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства затверджено наказом Мін-економіки від 24.07.02 р. № 219 (далі – Прави-ла № 219). При цьому в назві та тексті Правил слова «громадське харчування» в усіх відмінках замінено словами «ресторанне господарство» згідно з наказом Мінекономіки від 09.10.06 г. № 309.

Згідно з п. 1.3 Правил № 219 заклад ресторанного господарства – це організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє та(або) доготовляє, продає й організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, а також може організовувати дозвілля споживачів.

Крім того, фізособи-підприємці, які здійснюють продаж пива, зобов’язані отримати відповідну ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Враховуючи вищевикладене, фізособи-підпри­ємці – платники єдиного податку другої та третьої груп мають право здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив, у тому числі пива, виключно через заклад ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус закладу ресторанного харчування, за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та застосування під час проведення розрахунків РРО.

Окремо зазначимо: якщо підприємець зареєстрував РРО, то через такий РРО здійснюється продаж усіх товарів, які перебувають у реалізації на загальних підставах. Закон № 265 не передбачає винятків щодо реалізації товарів по групах чи видах (є винятки лише для певних видів діяльності) (ст. 9, 10 Закону № 265).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Підприємець – платник єдиного податку торгує пивом: коли треба застосовувати РРО?