• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Надання фіндопомоги: коли діє обмеження готівкових розрахунків?

Підприємство надає поворотну фінансову допомогу юридичній особі та своєму директорові. Чи треба дотримуватися обмежень щодо суми готівкових розрахунків у разі виплати та повернення такої допомоги?

1. Виплата позики юрособі. Сума готівкових розрахунків між суб'єктами господарювання за один день не має перевищувати 10 000 грн. (п. 1 постанови Правління НБУ від 06.06.13 р. № 210, далі – Постанова № 210).

Видача та погашення позики готівкою – це платежі за операціями, не пов'язаними з реалізацією продукції (робіт і послуг) та іншого майна (п. 1.2 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637, далі – Положення № 637). А такі платежі – одна зі складових готівкових розрахунків. Отже, обмеження діє. Якщо сума поворотної фіндопомоги більша 10 000 грн., ви можете видати її та отримати назад частинами.

2. Виплата позики директорові. Гранична сума готівкових розрахунків між фізичними особами та підприємством за товари (роботи, послуги) становить 150 000 грн. (п. 1 Постанови № 210).

Чи є видача позики готівковими розрахунками за товари, роботи, послуги? Звісно, ні. За своєю юридичною суттю надання позики не вважається послугою (ст. 837, 901 Цивільного кодексу). Відносини за договором позики регулюються нормами гл. 71 цього Кодексу. Тому на такий вид готівкових розрахунків обмеження не має поширюватися.

Проте не все так просто. Спочатку НБУ у своєму листі від 24.01.14 р. № 11-116/3159, а потім і ДФСУ в листі від 21.07.14 р. № 25/6/99-99-22-06-03-15/415 роз'яснили, що обмеження в 150 000 грн. діє у разі видачі та повернення позики готівкою. Рекомендуємо прислухатися до думки НБУ та ДФС.

Що робити, якщо ви вже позичили директорові більше 150 000 грн. (видали цю суму за один раз)? Тоді хоча б знайте, що штраф зідно зі ст. 16315 КУпАП за порушення обмеження готівкових розрахунків (у розмірі від 100 до 200 НМДГ, а за повторне порушення від 500 до 1 000 НМДГ) до вас можуть застосувати лише протягом 2 місяців із моменту видачі такої позики.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Надання фіндопомоги: коли діє обмеження готівкових розрахунків?