Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Організація роздрібної торгівлі алкоголем і тютюном

30.08.2019 43820 0 2


Торгівля алкоголем і тютюном – дуже рентабельний бізнес, який знаходиться під жорстким контролем. У консультації розповімо, як законно організувати роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, щоб уникнути штрафів.


Нормативна база

Загальні вимоги до суб'єктів господарювання (далі – СГ), які займаються торгівлею алкогольними напоями (крім столових вин) і тютюновими виробами, установлено Законом від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон № 481). При роздрібній торгівлі алкоголем СГ також повинен керуватися Правилами, затвердженими постановою КМУ від 30.07.96 р. № 854 (далі - Правила № 854), а при торгівлі тютюном – Правилами роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затвердженими наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції від 24.07.02 р. № 218 (далоі - Правила № 218).

Щоб торгувати алкогольними напоями та тютюновими виробами, СГ повинен отримати ліцензію (окремо на торгівлю алкоголем і тютюном). Порядок видачі ліцензій викладено в Рекомендаціях, затверджених наказом ДФС від 24.10.14 р. № 213 (далі - Рекомендації № 213). Розглянемо правила отримання ліцензії на продаж алкоголю та тютюну більш детально.

Ліцензія на роздрібний продаж алкоголю та тютюну

Яким вимогам повинне відповідати приміщення, де буде продаватися алкоголь і тютюн?

Приміщення для продажу алкогольних напоїв, крім пива, повинне мати площу не менше 20 м2 і бути оснащене РРО (незалежно від їхньої кількості) (ст. 1 Закону № 481). А от торгівля пивом і тютюновими виробами може здійснюватися без обмеження площі.

Крім того, згідно з п. 5 Правил № 218 і п. 4 Правил № 854 приміщення, де буде здійснюватися торгівля алкоголем і тютюновими виробами, повинне відповідати санітарно-технічним, санітарно-гігієнічним, технологічним, протипожежним та іншим нормам.

У СГ в одному приміщенні знаходяться магазин і кафе, які належать одному підприємству й будуть здійснювати продаж алкогольних напоїв. Скільки ліцензій на алкоголь потрібно отримувати?

У цьому випадку достатньо однієї ліцензії. Пояснимо чому.

Згідно зі ст. 1 Закону № 481 місце торгівлі – це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговельному приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розміщення. Ліцензія на право роздрібної торгівлі видається окремо на кожне місце торгівлі (ст. 15 Закону № 481). Адреса місця торгівлі вказується в додатку до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (п. 3.7 Рекомендацій № 213).

Під торговельним приміщенням розуміють майновий комплекс, який займає окрему будівлю або розміщений у спеціально призначеній та обладнаній для торгівлі будівлі, де СГ провадить діяльність із реалізації товарів (п. 26 ст. 1 Закону  від 12.05.91 р. № 1023-XII «Про захист прав споживачів»). Якщо декілька приміщень одного СГ розміщені в одній будівлі (наприклад, магазин і кафе), вони вважаються однією структурною одиницею, тобто одним місцем торгівлі (ЗІР, категорія 115.03). Тобто для кафе та магазину, які знаходяться під одним дахом, достатньо однієї ліцензії на право роздрібної торгівлі алкоголем.

Куди звертатися СГ за отриманням ліцензії на продаж алкоголю/тютюну?

Щоб отримати ліцензію, можна звернутися:

 • до головних управлінь ДФС України в областях і м. Києві за місцем здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями;
 • центрів обслуговування платників податків (п. 2.1 Рекомендацій № 213).

Які документи треба подавати для отримання ліцензії на продаж алкоголю/тютюну?

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкоголем видається на підставі заяви CГ, у якій слід указати (ст. 15 Закону № 481):

 • адресу місця торгівлі;
 • перелік РРО та книг обліку розрахункових операцій (далі – КОРО), які знаходяться в місці торгівлі, а також інформацію про РРО (модель, модифікацію, заводський номер, дату виготовлення, виробника);
 • перелік реєстраційних номерів свідоцтв РРО та КОРО, які знаходяться в місці торгівлі, і дати початку їх обліку в органах ДФС.

У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами вказується адреса місця торгівлі.

До заяви необхідно додати копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату збору за видачу ліцензії. Подання інших документів не передбачено. Так, подавати довідку про реєстрацію РРО не потрібно, адже інформація про зареєстровані РРО є в ГУ ДФС в областях (ЗІР, категорія 109.06).

Урахуйте! Якщо заяву подає представник СГ, тоді знадобиться довіреність.

Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається протягом 10 календарних днів із дня подання заяви (п. 3.4 Рекомендацій № 213).

На який строк видається ліцензія?

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями видається на один рік (ст. 15 Закону № 481).

Скільки коштує ліцензія на продаж алкоголю та тютюну?

Як уже було зазначено, ліцензія видається на місце торгівлі. А плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім сидру та перрі без додавання спирту) вноситься за кожний зазначений у ліцензії РРО і за один рік становить:

 • у межах міст – 8 000 грн;
 • за межами міст обласного підпорядкування та м. Києва, якщо відстань від міста до місця торгівлі становить 50 км, а місце торгівлі – це торговельний зал площею більше 50 м2, – 8 000 грн;
 • на території сіл і селищ, які не знаходяться в межах міста, – 500 грн.

Зверніть увагу: якщо в одному місці торгівлі на території міста в СГ знаходяться, наприклад, 2 РРО, то за ліцензію слід сплатити не 8 000, а 16 000 грн на рік.

Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром і перрі становить 750 грн за кожне місце торгівлі незалежно від територіального знаходження місця торгівлі. Зазначимо, що СГ, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, мають право продавати сидр і перрі (без додавання спирту) без отримання окремої ліцензії на їхній продаж.

За роздрібну торгівлю тютюновими виробами СГ необхідно заплатити:

 • у межах міст – 2 000 грн за кожне місце торгівлі;
 • для місць торгівлі, розташованих на території сіл і селищ, – 250 грн за кожне місце торгівлі.

Плата за ліцензію вноситься поквартально рівними частинами. Перший платіж треба внести до отримання ліцензії (квитанція додається до заяви на отримання ліцензії).

Урахуйте: якщо СГ прострочить строк сплати чергового платежу, дія ліцензії призупиняється на строк до сплати заборгованості (ст. 15 Закону № 481).

У яких випадках СГ необхідно переоформляти ліцензію?

Переоформляти ліцензію потрібно у випадку зміни інформації, зазначеної у виданій ліцензії ( крім змін, пов'язаних із реорганізацією СГ) (ст. 15 Закону № 481, п. 3.8 Рекомендацій № 213). Наприклад, переоформляти ліцензію на продаж алкоголю або тютюну необхідно, якщо міняється адреса місця торгівлі.

Заява на переоформлення ліцензії подається в довільній формі з додаванням документів, які підтверджують зміну відомостей.

Орган ДФС видає заявнику ліцензію з урахуванням змін на новому бланку протягом 3 робочих днів (ст. 15 Закону № 481, п. 3.8 Рекомендацій № 213).

Вимоги до місць зберігання алкоголю/тютюну

Про місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів необхідно повідомляти до органів ДФС. Зокрема, такі дані вносяться до Єдиного державного реєстру місць зберігання (далі – Єдиний реєстр) (ст. 1 Закону № 481).

Інформувати про місце зберігання необхідно незалежно від того, кому воно належить (ст. 15 Закону № 481). Зробити це може як власник такого приміщення, так і інший СГ, у якого є ліцензія на відповідний вид діяльності (роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами).

Дані вносяться до Єдиного реєстру на підставі заяви СГ з обов'язковим зазначенням адреси місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також:

 • для юросіб – найменування, місцезнаходження, коду ЄДРПОУ;
 • підприємців – П. І. Б., місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.

До заяви додаються:

 • копія виданої заявнику ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем і тютюном, засвідчена нотаріусом або посадовою особою органу ДФС;
 • документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.

Для реєстрації місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів за одним місцезнаходженням, СГ повинен подати окремі заяви про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру на кожний окремий вид продукції й отримати окремі довідки про внесення місця зберігання до реєстру (ЗІР, категорія 115.05).

Важливий нюанс: СГ, які одержали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями й тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, які розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.

Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається СГ протягом 7 календарних днів із дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та видача довідок про внесення до нього місць зберігання здійснюються за рахунок коштів держбюджету.

Місця зберігання виключаються з Єдиного реєстру органом ДФС, який уносив їх до Єдиного реєстру, на підставі:

 • письмової заяви СГ – заявника такого місця зберігання;
 • анулювання ліцензії, виданої такому СГ відповідно до Закону № 481.

Орган ДФС оформляє виключення місць зберігання з Єдиного реєстру відповідним письмовим розпорядженням не раніше ніж через 10 робочих днів із моменту виникнення зазначених вище підстав.

Відповідальність за порушення правил роздрібної торгівлі алкоголем і тютюном

Перелік фінансових санкцій за різні порушення у сфері роздрібної торгівлі алкоголем і тютюном наведено в ст. 17 Закону № 481 (див. таблицю).

Штрафи за недотримання норм Закону № 481


з/п

Суть порушення

Розмір штрафу

1

2

3

1

Роздрібна торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензій (крім випадків, визначених Законом № 481, наприклад, постачання винних виробів суб'єктами первинного виноробства суб'єктам вторинного виноробства)

200 % вартості отриманої партії товару,
але не менше 17 000 грн

2

Роздрібна торгівля алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (КОРО), не зазначений у ліцензії

200 % вартості реалізованої
через такий контрольно-касовий
апарат (КОРО) продукції,
але не менше 10 000 грн

3

Сплата акцизного податку та ПДВ (при розрахунках за відвантажену продукцію) шляхом взаємозаліків, погашення зустрічних зобов'язань, векселями, у т. ч. казначейськими, та в іншій формі, що не передбачає сплату акцизу та ПДВ грошима

У розмірі вартості
відвантаженої продукції

4

Порушення обмежень при продажу алкогольних і слабоалкогольних напоїв, пива, установлених ст. 153 Закону № 481

6 800 грн

5

Зберігання спирту, алкогольних напоїв або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру (ведеться органами ДФС)

100 % вартості товару, що
знаходиться в такому місці зберігання,
але не менше 17 000 грн

6

Роздрібна торгівля коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижче від установлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої (такі ціни встановлено Постановою № 957)

100 % вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних
або роздрібних цін,
але не менше 10 000 грн

7

Роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від установлених виробниками або імпортерами максимальних роздрібних цін на ці вироби, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації

100 % вартості наявних
у СГ
тютюнових виробів,
але не менше 10 000 грн

8

Виробництво, зберігання, транспортування, реалізація: фальсифікованих алкогольних напоїв або тютюнових виробів; алкогольних напоїв або тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку або з використанням тари, що не відповідає вимогам, установленим ч. 1 ст. 11 Закону № 481

200 % вартості такого
товару, але не менше
17 000 грн.

9

Вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів із території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу ДФС на товарно-транспортній накладній про узгодження відпуску

200 % вартості вивезеної або транспортованої продукції,
але не менше 15 000 грн

10

Порушення вимог ч. 2 ст. 15 Закону № 481 щодо реалізації (передачі) ферментованої тютюнової сировини тільки на експорт або виробникам тютюнових виробів

50 % вартості партії
відвантаженого товару

11

Розлив алкогольних напоїв у тару, не передбачену ст. 11 Закону № 481

200 % вартості виробленої (реалізованої) продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 85 000 грн

Рішення про стягнення вищевказаних штрафів приймається органами ДФС. У випадку невиконання СГ такого рішення сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Висновки

Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами видається СГ на один рік. Плата за ліцензію вноситься щокварталу рівними частинами. Переоформляти ліцензію необхідно у випадку зміни інформації, зазначеної у виданій ліцензії (крім змін, пов'язаних із реорганізацією СГ).

Про місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів слід повідомляти до органу ДФС. Однак якщо СГ зберігає їх тільки в місці торгівлі, то адресу місця зберігання не потрібно вносити до Єдиного реєстру.

Штрафи за недотримання норм Закону.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали