Як відкрити торгівлю: документи, процедура, бухоблік і розрахунки
Торговельна діяльність для підприємств: документи, процедура, бухоблік і розрахунки
Торгівля алкоголем і тютюном – дуже рентабельний бізнес, який знаходиться під жорстким контролем. У консультації розповімо, як законно організувати роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, щоб уникнути штрафів.
Загальні вимоги до суб'єктів господарювання (далі – СГ), які займаються торгівлею алкогольними напоями (крім столових вин) і тютюновими виробами, установлено Законом від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон № 481). При роздрібній торгівлі алкоголем СГ також повинен керуватися Правилами, затвердженими постановою КМУ від 30.07.96 р. № 854 (далі - Правила № 854), а при торгівлі тютюном – Правилами роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затвердженими наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції від 24.07.02 р. № 218 (далоі - Правила № 218).
Щоб торгувати алкогольними напоями та тютюновими виробами, СГ повинен отримати ліцензію (окремо на торгівлю алкоголем і тютюном). Порядок видачі ліцензій викладено в Рекомендаціях, затверджених наказом ДФС від 24.10.14 р. № 213 (далі - Рекомендації № 213). Розглянемо правила отримання ліцензії на продаж алкоголю та тютюну більш детально.
Приміщення для продажу алкогольних напоїв, крім пива, повинне мати площу не менше 20 м2 і бути оснащене РРО (незалежно від їхньої кількості) (ст. 1 Закону № 481). А от торгівля пивом і тютюновими виробами може здійснюватися без обмеження площі.
Крім того, згідно з п. 5 Правил № 218 і п. 4 Правил № 854 приміщення, де буде здійснюватися торгівля алкоголем і тютюновими виробами, повинне відповідати санітарно-технічним, санітарно-гігієнічним, технологічним, протипожежним та іншим нормам.
У цьому випадку достатньо однієї ліцензії. Пояснимо чому.
Згідно зі ст. 1 Закону № 481 місце торгівлі – це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговельному приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розміщення. Ліцензія на право роздрібної торгівлі видається окремо на кожне місце торгівлі (ст. 15 Закону № 481). Адреса місця торгівлі вказується в додатку до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (п. 3.7 Рекомендацій № 213).
Під торговельним приміщенням розуміють майновий комплекс, який займає окрему будівлю або розміщений у спеціально призначеній та обладнаній для торгівлі будівлі, де СГ провадить діяльність із реалізації товарів (п. 26 ст. 1 Закону від 12.05.91 р. № 1023-XII «Про захист прав споживачів»). Якщо декілька приміщень одного СГ розміщені в одній будівлі (наприклад, магазин і кафе), вони вважаються однією структурною одиницею, тобто одним місцем торгівлі (ЗІР, категорія 115.03). Тобто для кафе та магазину, які знаходяться під одним дахом, достатньо однієї ліцензії на право роздрібної торгівлі алкоголем.
Щоб отримати ліцензію, можна звернутися:
Ліцензія на роздрібну торгівлю алкоголем видається на підставі заяви CГ, у якій слід указати (ст. 15 Закону № 481):
У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами вказується адреса місця торгівлі.
До заяви необхідно додати копію платіжного доручення з відміткою банку про сплату збору за видачу ліцензії. Подання інших документів не передбачено. Так, подавати довідку про реєстрацію РРО не потрібно, адже інформація про зареєстровані РРО є в ГУ ДФС в областях (ЗІР, категорія 109.06).
Урахуйте! Якщо заяву подає представник СГ, тоді знадобиться довіреність. |
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається протягом 10 календарних днів із дня подання заяви (п. 3.4 Рекомендацій № 213).
Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями видається на один рік (ст. 15 Закону № 481).
Як уже було зазначено, ліцензія видається на місце торгівлі. А плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (крім сидру та перрі без додавання спирту) вноситься за кожний зазначений у ліцензії РРО і за один рік становить:
Зверніть увагу: якщо в одному місці торгівлі на території міста в СГ знаходяться, наприклад, 2 РРО, то за ліцензію слід сплатити не 8 000, а 16 000 грн на рік. |
Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром і перрі становить 750 грн за кожне місце торгівлі незалежно від територіального знаходження місця торгівлі. Зазначимо, що СГ, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, мають право продавати сидр і перрі (без додавання спирту) без отримання окремої ліцензії на їхній продаж.
За роздрібну торгівлю тютюновими виробами СГ необхідно заплатити:
Плата за ліцензію вноситься поквартально рівними частинами. Перший платіж треба внести до отримання ліцензії (квитанція додається до заяви на отримання ліцензії).
Урахуйте: якщо СГ прострочить строк сплати чергового платежу, дія ліцензії призупиняється на строк до сплати заборгованості (ст. 15 Закону № 481). |
Переоформляти ліцензію потрібно у випадку зміни інформації, зазначеної у виданій ліцензії ( крім змін, пов'язаних із реорганізацією СГ) (ст. 15 Закону № 481, п. 3.8 Рекомендацій № 213). Наприклад, переоформляти ліцензію на продаж алкоголю або тютюну необхідно, якщо міняється адреса місця торгівлі.
Заява на переоформлення ліцензії подається в довільній формі з додаванням документів, які підтверджують зміну відомостей.
Орган ДФС видає заявнику ліцензію з урахуванням змін на новому бланку протягом 3 робочих днів (ст. 15 Закону № 481, п. 3.8 Рекомендацій № 213).
Про місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів необхідно повідомляти до органів ДФС. Зокрема, такі дані вносяться до Єдиного державного реєстру місць зберігання (далі – Єдиний реєстр) (ст. 1 Закону № 481).
Інформувати про місце зберігання необхідно незалежно від того, кому воно належить (ст. 15 Закону № 481). Зробити це може як власник такого приміщення, так і інший СГ, у якого є ліцензія на відповідний вид діяльності (роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами).
Дані вносяться до Єдиного реєстру на підставі заяви СГ з обов'язковим зазначенням адреси місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також:
До заяви додаються:
Для реєстрації місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів за одним місцезнаходженням, СГ повинен подати окремі заяви про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру на кожний окремий вид продукції й отримати окремі довідки про внесення місця зберігання до реєстру (ЗІР, категорія 115.05).
Важливий нюанс: СГ, які одержали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями й тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів, які розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі. |
Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається СГ протягом 7 календарних днів із дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та видача довідок про внесення до нього місць зберігання здійснюються за рахунок коштів держбюджету.
Місця зберігання виключаються з Єдиного реєстру органом ДФС, який уносив їх до Єдиного реєстру, на підставі:
Орган ДФС оформляє виключення місць зберігання з Єдиного реєстру відповідним письмовим розпорядженням не раніше ніж через 10 робочих днів із моменту виникнення зазначених вище підстав.
Перелік фінансових санкцій за різні порушення у сфері роздрібної торгівлі алкоголем і тютюном наведено в ст. 17 Закону № 481 (див. таблицю).
№ |
Суть порушення |
Розмір штрафу |
1 |
2 |
3 |
1 |
Роздрібна торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензій (крім випадків, визначених Законом № 481, наприклад, постачання винних виробів суб'єктами первинного виноробства суб'єктам вторинного виноробства) |
200 % вартості отриманої партії товару, |
2 |
Роздрібна торгівля алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (КОРО), не зазначений у ліцензії |
200 % вартості реалізованої |
3 |
Сплата акцизного податку та ПДВ (при розрахунках за відвантажену продукцію) шляхом взаємозаліків, погашення зустрічних зобов'язань, векселями, у т. ч. казначейськими, та в іншій формі, що не передбачає сплату акцизу та ПДВ грошима |
У розмірі вартості |
4 |
Порушення обмежень при продажу алкогольних і слабоалкогольних напоїв, пива, установлених ст. 153 Закону № 481 |
6 800 грн |
5 |
Зберігання спирту, алкогольних напоїв або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру (ведеться органами ДФС) |
100 % вартості товару, що |
6 |
Роздрібна торгівля коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижче від установлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої (такі ціни встановлено Постановою № 957) |
100 % вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних |
7 |
Роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами, вищими від установлених виробниками або імпортерами максимальних роздрібних цін на ці вироби, збільшеними на суму акцизного податку з реалізації |
100 % вартості наявних |
8 |
Виробництво, зберігання, транспортування, реалізація: фальсифікованих алкогольних напоїв або тютюнових виробів; алкогольних напоїв або тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку або з використанням тари, що не відповідає вимогам, установленим ч. 1 ст. 11 Закону № 481 |
200 % вартості такого |
9 |
Вивезення спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів із території акцизного складу або транспортування такої продукції без відмітки представника органу ДФС на товарно-транспортній накладній про узгодження відпуску |
200 % вартості вивезеної або транспортованої продукції, |
10 |
Порушення вимог ч. 2 ст. 15 Закону № 481 щодо реалізації (передачі) ферментованої тютюнової сировини тільки на експорт або виробникам тютюнових виробів |
50 % вартості партії |
11 |
Розлив алкогольних напоїв у тару, не передбачену ст. 11 Закону № 481 |
200 % вартості виробленої (реалізованої) продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 85 000 грн |
Рішення про стягнення вищевказаних штрафів приймається органами ДФС. У випадку невиконання СГ такого рішення сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами видається СГ на один рік. Плата за ліцензію вноситься щокварталу рівними частинами. Переоформляти ліцензію необхідно у випадку зміни інформації, зазначеної у виданій ліцензії (крім змін, пов'язаних із реорганізацією СГ).
Про місця зберігання алкогольних напоїв і тютюнових виробів слід повідомляти до органу ДФС. Однак якщо СГ зберігає їх тільки в місці торгівлі, то адресу місця зберігання не потрібно вносити до Єдиного реєстру.