Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи обов’язково зазначати паспортні дані отримувачів у видатковій відомості?

Підприємство видавало з каси готівку фізичним особам за груповою відомістю на виплату, де проставляється сума видачі цифрами, підпис фізособи в отриманні. Проте дані паспорта цих осіб у відомості не зазначалися, суму одержаної готівки словами фізособи не писали. Під час перевірки зафіксовано порушення п. 3.5 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі – Положення № 637), де сказано, що дані паспорта до відомості слід записувати і що фізособи повинні записувати словами, скільки готівки вони одержали. Чи мають рацію перевіряючі?

Наша позиція така – ні, не треба проставляти дані паспорта і записувати отриману суму словами, якщо відомість складена на кількох осіб.

Підстава – п. 3.5 Положення № 637, де сказано, що в разі видачі окремим фізичним особам готівки (у т. ч. працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред’явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень – словами, копійок – цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору.

Якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, то одержувачі також пред’являють паспорти чи документи, що їх замінюють, і розписуються у відповідній графі документа (це третє речення п. 3.5). Тобто тут не сказано, що касир повинен записати дані паспорта і що одержувач повинен записати отриману суму коштів словами.

На цій підставі робимо висновок, що записувати дані паспорта і суму отриманих коштів словами не потрібно. Ця думка підтверджується в тому числі формою самої відомості на виплату грошей (додаток 1 до Положення № 637). У відомості немає окремих реквізитів для зазначення даних паспорта і суми словами, як це передбачено для видаткового касового ордера. Сума словами передбачена тільки для зазначення загальної суми коштів за відомістю – до видачі, виданих і депонованих.

Щоправда, незважаючи на такий очевидний висновок, на практиці податківці досить часто й успішно штрафують підприємства за незазначення у відомості даних паспорта, за відсутність записаної кожним одержувачем суми отриманої готівки словами. Обгрунтовують свою думку вони тим, що в третьому реченні п. 3.5 Положення № 637 наведено дії одержувачів коштів, а не касира. Сказано, що одержувачі повинні пред’явити паспорт чи інший подібний документ. А касир, на думку податківців, повинен діяти так, як сказано в перших двох реченнях. Тобто касир записує дані паспорта (документа) у відомість – у графу «Примітки». Що стосується запису про отримання готівки словами, то в третьому реченні п. 3.5 говориться про те, що одержувачі розписуються у відповідній графі документа. Разом з тим поняття «розписування» визначено в другому реченні п. 3.5 – це власне підпис і зазначення отриманої готівки словами.

Ось такі аргументи податківців. Заперечити їм досить складно. Хоча «проти» цих аргументів – сама форма відомості, яка не містить окремих реквізитів для суми словами і для даних паспорта, як ми вже згадали.

Якщо податківці наполягатимуть, що порушення є, підприємству буде загрожувати невизнан-ня такої відомості касовим документом і як наслідок – непідтвердження видачі за відомістю коштів. Зазначені кошти додадуть до залишку готівки в касі, і якщо це призведе до перевищення ліміту готівки в касі, накладуть штраф за перевищення ліміту – у двократному розмірі сум «виявленої понадлімітної готівки» (див. п. 1 Указу Президента від 12.06.95 р. № 436/95).

У такому разі радимо підприємству захищатися, як щитом, абзацом другим п. 3.5 Положення № 637. Згідно з цим абзацом для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Тобто фактично недійсною вважається відомість, у якій відсутній підпис одержувача. Про дані паспорта, про суму словами нічого не сказано. Тому жодних штрафів за відсутність паспорта і суми словами у відомості бути не повинно.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
09.05.2025
Готівкові розрахунки: коли діють обмеження та як їх не порушити?
Чи знаєте ви, що порушення обмежень на готівкові розрахунки може коштувати вашому бізнесу великих штрафів? У статті розповідаємо, які ліміти діють у разі розрахунків готівкою, як правильно оформити такі розрахунки та уникнути відповідальності! Нацбанком установлено обмеження по сумі готівкових розра...
07.04.2025
Округлення у фіскальних чеках РРО/ПРРО з 01.03.2025
Нагадаємо, що з 1 липня 2018 року Нацбанком було припинено додатковий випуск у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок (далі – монети дрібних номіналів). Це сталося на підставі постанови Правління НБУ від 15.03.2018 № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів»...
24.03.2025
Розрахунки через POS-термінал: оформлення чеків та облік
Після змін, що були внесені до реквізитів фіскальних чеків, а також зміни позиції ДПС щодо дати виникнення доходу у платників єдиного податку в разі розрахунків за товари (послуги) карткою через термінал до редакції надходить багато запитань від наших підписників. Тому сьогодні ми розглянемо: які...
Кращі матеріали