• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Відокремлений підрозділ здає готівку одразу в банк: чи є це порушенням?

Сільгосппідприємство має склад, на якому встановлено реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО). Зі складу здійснюється продаж продукції за готівку, яка без проведення в касі здається в банк (через інкасацію) для зарахування на поточний рахунок підприємства. Чи є це порушенням та чи має право орган ДПС нарахувати будь-які штрафні санкції?

Порядок ведення касових операцій та готівкових розрахунків на підприємствах та на їх відокремлених підрозділах регламентується Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі – Положення). Для застосування норм цього Положення до відокремлених підрозділів відносяться філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законодавством України (п. 1.2 Положення).

Таким чином, головним критерієм є не територіальна, а майнова відокремленість підрозділу, який може бути як розташований за місцезнаходженням головного підприємства, так і віддалений від нього (на території одного регіону чи по всій Україні). Отже, у нашій ситуації склад є відокремленим підрозділом сільгосппідприємства.

Відповідно до п. 4.2 Положення відокремлені підрозділи підприємств, які:

  • здійснюють готівкові розрахунки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням прибуткових касових ордерів, а також видачу готівки на виплати, пов’язані з оплатою праці та виробничими (господарськими) потребами, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, повинні вести касову книгу;
  • здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або розрахункової книжки, ведуть книгу обліку розрахункових операцій та не проводять операцій із приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, касову книгу вести не повинні.

Відокремлені підрозділи юросіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо в каси таких юросіб або в будь-який банк для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юросіб (абзац перший п. 2.8 Положення). Таку операцію вони можуть здійснювати як самостійно, так і через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Зауважимо, що за відсутності банків готівка для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися операторам поштового зв’язку та до небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів (абзац другий п. 2.8 Поло­ження).

Отже, якщо на складі є зареєстрований у встановленому порядку РРО, то вести касову книгу на ньому не потрібно. Готівкові кошти можна одразу здавати в банк для зарахування їх на поточний рахунок сільгосппідприємства без відображення цієї операції в касовій книзі, що ведеться на такому підприємстві. У наведеній ситуації сільгосппідприємство порушення не допустило і орган ДПС не має підстав для нарахування будь-яких штрафних санкцій.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

810 грн. / квартал

Купити

Кращі матеріали

Відокремлений підрозділ здає готівку одразу в банк: чи є це порушенням?