• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Податок не перераховано з вини банку: чи потрібно сплатити його заново з іншого поточного рахунка?

Підприємство своєчасно подало платіжне доручення на сплату податку до обслуговуючого банку. Проте пізніше з'ясувалося, що цей платіж не був проведений банком унаслідок його неплатоспроможності. Податкова інспекція вимагає сплатити цей податок ще раз (з іншого рахунка у платоспроможному банку). Наскільки правомірна така вимога? Адже підприємство свої зобов'язання зі сплати податку виконало.

У цьому випадку підприємство звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату податку (тобто пеня і штраф за те, що податок не надійшов своєчасно до бюджету, застосовуватися не будуть). А ось із необхідністю повторної сплати податкового зобов'язання все не так однозначно.

Розповімо докладніше. На запитання, що робити платникові податків у разі виникнення проблем з обслуговуючим банком, ми відповідали не-одноразово .

Пунктом 129.6 Податкового кодексу (далі – ПК) передбачено, що коли податки не сплачено з вини банку, то платник податків звільняється від відповідальності у вигляді штрафу і пені за порушення строку сплати податків. Про те, що в неплатежі винен саме банк, потрібно повідомити ДПІ. Для цього платникові податків слід подати до ДПІ за місцем обліку відповідну заяву, додавши до неї завірені банком копії платіжних документів, що підтверджують факт їх подання до установи банку (див. роз'яснення ДФС у листі від 16.10.15 р. № 9647/Б/99-99-10-03-02-14).

Питання про повторну сплату податків, що не надійшли до бюджету, на жаль, є спірним. Так, на думку ДФС, законодавство не звільняє платника податків від обов'язку сплатити ці податки (див. лист 13.08.14 р. № 1128/5/99-99-20-03-01-16). При цьому податківці посилаються, зокрема, на ст. 45 Бюджетного кодексу (далі – БК), де сказано, що податки та збори (обов'язкові платежі) визнаються зарахованими до держбюджету з дня надходження грошей на єдиний казначейський рахунок держбюджету, і на аналогічну норму ст. 78 БК щодо місцевих податків. Та й суди при розгляді таких спорів нерідко стають на бік фіскальних органів.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали