Готівку можна оприбуткувати після дати реєстрації КОРО
20.11.2017 2624 0 1
Ухвала ВАСУ від 21.08.17 р. ЄДРСР, реєстр. № 68822485
Суть спору
1. Підприємство зареєструвало Книгу обліку розрахункових операцій (далі – КОРО) 20.11.14 р. У цей же день була оприбуткована готівкова виручка, отримана за 13 днів до реєстрації КОРО, і зроблений запис у КОРО на загальну суму готівки. При перевірці податківці застосували штраф за несвоєчасне оприбуткування готівки, передбачений ст. 1 Указу № 436.
2. Підприємство видало працівнику під звіт гроші на придбання авіаквитка. Працівник у встановлений строк подав авансовий звіт із документами, що підтверджують понесені витрати: рахунком, квитанцією до прибуткового касового ордера (далі – ПКО) та авіаквиток. При перевірці податківці не визнали їх платіжними документами, які підтверджують факт оплати і, відповідно, здійснення витрат і наклали штрафи:
– за проведення готівкових розрахунків без подання отрмувачем коштів платіжного документа (установленої форми та змісту), що підтверджує сплату готівки згідно зі ст. 1 Указу № 436;
– за неутримання та неперерахування ПДФО із суми надміру витрачених коштів, виданих під звіт.
Висновки суду
ВАСУ, як і суди першої та апеляційної інстанцій, виніс рішення на користь підприємства і скасував податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій.
Коментар
1. При проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО або розрахункової книжки для підприємств оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій:
– фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункових книжок);
– відображення готівки в КОРО на підставі цих чеків.
Недотримання будь-якої із цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки. На думку судів, у нашій ситуації підприємство виконало зазначені вимоги, хоча й внесло запис до КОРО тільки після її реєстрації.
Рекомендуємо прибуткувати виручку в день її отримання. Тоді ви зможете дотриматися вимог п. 2.6 Положення № 637 й уникнути значного штрафу за неоприбуткування готівки. Для цього реєструйте КОРО заздалегідь (до закінчення реєстрації попередньої КОРО).
2. Указом № 436 передбачено штраф за проведення готівкових розрахунків без подання отрмувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до ПКО, іншого письмового документа), що підтверджує сплату покупцем готівкових коштів.
У нашій ситуації таким платіжним документом є квитанція до ПКО. Крім того, суд першої інстанції вказав на те, що факт використання підзвітних коштів підтверджується авіаквитком.
Зверніть увагу: за правильність оформлення розрахункової операції відповідальність несе продавець. Наприклад, продавець повинен застосовувати РРО та видавати покупцям чеки РРО, а замість цього оформляє готівкові розрахунки з покупцями ПКО. У цьому випадку відповідальність за незастосування РРО буде нести продавець. А підзвітній особі покупця рекомендуємо перевірити наявність усіх обов'язкових реквізитів у документі, що підтверджує факт оплати, який йому видав продавець.
Коментарі до матеріалу