• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як оприбутковувати готівкову виручку відособленому підрозділу?

Ирина Егорова

11.11.2014 1147 0 0

Нагадаємо, що готівкова виручка складається з виручки за товари (роботи, послуги) та сум позареалізаційних надходжень (п. 1.2 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637, далі – Положення № 637).

Якщо в підрозділі:

варіант 1 (касова книга не ведеться) – такий підрозділ може приймати лише виручку за товари, роботи, послуги, яка реєструється через РРО або РК;

варіант 2 (касова книга ведеться) – такий підрозділ може приймати:

– і виручку за товари, роботи, послуги (оформляти або з допомогою ПКО, або в необхідних випадках – через РРО або РК),

– і позареалізаційні надходження, які не потрібно реєструвати через РРО та для документального оформлення яких достатньо лише ПКО (це, наприклад, повернення позики працівником).

Усі гроші, які надходять до каси, мають того ж дня і в повній сумі оприбутковуватися (п. 2.6 Положення № 637). З приводу оприбуткування виручки на практиці нерідко виникають спори з контролюючими органами. Тому тут зупинимося детальніше та відповімо на запитання, які найчастіше стають причиною таких спорів.

Що саме вважається оприбуткуванням виручки?

Виходячи з п. 2.6 Положення № 637, а також роз'яснень податкової служби та НБУ, якщо відокремлений підрозділ:

  • не застосовує РРО та/або РК, а оформляє лише касові ордери й веде касову книгу оприбуткуванням є облік готівки, яка надійшла, у касовій книзі на підставі даних ПКО;
  • застосовує РРО та/або РК, але не веде касову книгу – у цьому випадку оприбуткуванням готівкової виручки, зареєстрованої через РРО або РК, є її облік у КОРО на підставі Z-звіту РРО або даних РК (детальніше див. Лист № 13707 і лист НБУ від 07.10.10 р. № 11-113/4995-17406);
  • застосовує РРО та/або РК і веде касову книгу – тоді оприбуткуванням готівкової виручки за товари (послуги), яка реєструється через РРО, є її облік одночасно і в КОРО на підставі Z-звіту РРО, і в касовій книзі на підставі ПКО. При цьому якщо виручку відображено в КОРО, але немає запису в касовій книзі, оприбуткування є несвоєчасним. А якщо виручку занесено до касової книги, але відсутній запис у КОРО – оприбуткування вважається непов-ним. Якщо виручку не оприбутковано чи оприбутковано несвоєчасно або не повністю, підприємству загрожує «п'ятикратний» штраф (п'ять розмірів неоприбуткованої виручки) на підставі Указу Президента від 12.06.95 р. № 436/95. Тому щоб уникнути непотрібних розбіжностей під час перевірок, рекомендуємо підприємствам дотримуватися вищезазначених рекомендацій і чітко організувати роботу каси (детальніше див. листи НБУ від 16.04.10 р. № 11-110/2010-6116 та ДПАУ від 05.05.10 р. № 8795/7/23-7017/538).

Позареалізаційні надходження, не пов'язані з реалізацією товарів (послуг), фіксуються лише в ПКО і в касовій книзі.

Чи потрібно виручку, яка надійшла до каси відокремленого підрозділу (як того, який веде, так і того, який не веде касову книгу), для її своєчасного оприбуткування відображати не лише в КОРО та/або касовій книзі відокремленого підрозділу, але й повністю дублювати в касовій книзі головного підприємства?

Ні, не потрібно. Тих дій щодо оприбуткування, які ми описали вище, буде цілком достатньо. Адже в цьому випадку каси головного підприємства та відокремленого підрозділу – це дві не пов'язані між собою каси, у кожній з яких ведеться свій окремий касовий облік. І надходження відокремлених підрозділів оприбутковуються в касі головного підприємства лише в тому випадку, якщо відокремлений підрозділ їх туди фактично передає (у переданій сумі та тією датою, коли гроші передано).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Як оприбутковувати готівкову виручку відособленому підрозділу?